Mustafa Varank kürsüde ölen vekil için konuştu: Niye vicdanımız sızlasın biz mi öldürdük? Mustafa Varank kürsüde ölen vekil için konuştu: Niye vicdanımız sızlasın biz mi öldürdük?

TİP’in Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için desteğini çektiği Gökhan Zan, tehdit ve şantaja maruz kaldığı iddiasıyla adliyeye giderek suç duyurusunda bulunmuştu. CHP’nin adayı ve mevcut HBB Başkanı Lüftü Savaş adına yanına gelen kişilerce adaylıktan çekilmesi yönünde kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini öne süren Zan, sahte kayıtlarla itibarsızlaştırma yönünde şantajlara maruz kaldığını iddia etmişti.

Türkiye İşçi Partisi Gökhan Zan'ın montaj olduğunu iddia ettiği ses kayıtları hakkında gelen raporları paylaştı. Gökhan Zan'ın ses kayıtlarının montaj olmadığı ortaya çıktı. 27 sayfalık raporda, iki videoda konuşan kişilerin aynı kişiler olduğunun tespit edildi. Konuyla ilgili konuşan Zan, “TİP’in raporu hukuken geçersiz; yedi sülaleme yetecek param var” dedi.

T24’ten Candan Yıldız’ın sorularını yanıtlayan Gökhan Zan “TİP sizi istemiyor ama siz ısrarla TİP’in adayıyım diyorsunuz. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?” sorusuna  “Onur, şeref ve haysiyet meselesi. Kusura bakmasınlar çamur at izi kalsın, öyle bir dünya yok'' ifadelerini kullandı.

Ses kaydıyla ilgili Adli Bilişim Uzmanı Cüneyt Üre’ye hazırlattığı rapor hakkında konuşan Gökhan Zan ''Hazırlanan rapora göre, dolaşımda olan video kayıtlarındaki seslerin tonlama, hız ve vurgularında doğal olmayan bir değişiklik yok'' dedi.

Gökhan Zan, özel bir şirketin hazırladığı raporun değersiz olduğunu savundu:

“Yeterli teknolojik ekipman olup olmadığı bile meçhul olan bir kişi. Hukuken hiçbir geçerliliği yoktur. Ben ses kayıtlarını savcılığa verdim. Hukuken bağlayıcılığı olan, Adli Tıp Ses ve Görüntü İnceleme İhtisas Kurulu’nun raporudur.“

Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu’nun Adli Bilişim İhtisas Dairesi’nden söz ediyor Gökhan Zan…

Editör: Aliye Tulum