Türkiye 14 Mayıs'ta sandık başına gidiyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayları dışında 7 isim daha cumhurbaşkanlığına adaylık müracaatı yaptı. Anketler de peş peşe gelmeye başladı. Cumhur İttifakı mı Millet İttifakı mı önde, fark yüzde kaç, seçim ikinci tura kalır mı gibi sorular yanıt arıyor. Peki son anketler ne gösteriyor? Hangi partinin oy oranı ne kadar? GENAR'ın patronu İhsan Aktaş, son anket sonuçlarını açıkladı...

AK PARTİ İLK DEFA ÖNDE

GENAR Araştırma'nın Başkanı İhsan Aktaş A Haber ekranlarında katıldığı canlı yayında yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı. 'Bugün bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna 'AK Parti' cevabı verenlerin oranı yüzde 40.7 oldu.

İhsan Aktaş, 'AK Parti'nin ekonominin hararetini düşürmesiyle, enflasyonu dengelemesiyle ve vatandaşın sorunu olan 10 tane her biri 1-3 milyon insana karşılık gelen meselede adım attı. Konut hamlesi, ihracat rakamları, işsizliğin azalması, esnafın borcunun silinmesi, TOGG'un açılışı, EYT'nin açıklanmasıyla birlikte AK Parti'nin oy oranı yüzde 40 ile 42 arası bir banda geldi' ifadelerini kullandı.

'Bugün bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna 'CHP' cevabı verenlerin oranı ise yüzde 23.1 çıktı. CHP'nin oy oranı hakkında konuşan Aktaş, 'CHP'nin oy oranı yüzde 21 ile 23 arasında. Geçen ay oy oranları yüzde 22'ydi. İYİ Parti'nin allak bullak olmasından dolayı CHP İYİ Parti'den 1 puan oy aldı' dedi.

Bakan Nebati'nin uçak kavgasında yeni görüntüler ortaya çıktı Bakan Nebati'nin uçak kavgasında yeni görüntüler ortaya çıktı

'Bugün bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna 'MHP' karşılığı verenlerin oranı ise 7,6 çıktı. İhsan Aktaş, MHP'nin oyunun bugün itibariyle İYİ Parti'nin oyundan fazla olduğunu söyledi.

GENAR anketinde 'Bugün bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna 'İYİ Parti' karşılığı verenlerin oranı ise yüzde 7 oldu.

Genar anketine göre, HDP'nin oy oranı yüzde 10.8 olurken, Muharrem İnce'nin Memleket Partisi yüzde 4,7'ye çıktı.

Gener anketinde 'Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa ve ikinci turda yalnız Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal kılıçdaroğlu kalsa siz oyunuzu kime verirdiniz?' diye soruldu.
Erdoğan yüzde 52.3 çıkarken, Kılıçdaroğlu yüzde 47.7 çıktı.