Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) otoyol ve köprü ücretlerine uyguladığı zammın ardından Avrasya Tüneli'ne de fiyat güncellemesi yapıldı.

Avrasya Tüneli'ne Zam Yapıldı!

Son zamlarla birlikte Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücretleri gündüz tarifesinde otomobiller için 80 TL’den 112 TL’ye yükseldi. Minibüsler için ise bu ücret 120 TL’den 168 TL’ye, motosikletler için 31 TL 20 kuruştan 43 TL 7 kuruşa çıktı. Bu fiyat artışları, 16 Mayıs itibarıyla geçerli oldu.

Köprü ve Otoyol Ücretleri de Arttı

Karayolları Genel Müdürlüğü ve Yap-İşlet-Devret kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri de 15 Mayıs Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren yeniden düzenlendi. Yeni tarifelere göre geçiş ücretleri yüzde 40 oranında arttı.

Avrasya Tüneli'nde Gündüz Tarifesi

  • Otomobiller: 80 TL’den 112 TL’ye
  • Minibüsler: 120 TL’den 168 TL’ye
  • Motosikletler: 31 TL 20 kuruştan 43 TL 7 kuruşa

Son Zam Tarihi

Avrasya Tüneli'ne en son zam 25 Ekim 2023 tarihinde yapılmıştı. Bu son zamla birlikte, geçiş ücretleri önemli ölçüde artmış oldu.

Geçiş Ücretlerindeki Artışın Sebepleri

Bu artışların arkasındaki temel nedenler arasında döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve işletme maliyetlerinin yükselmesi yer alıyor. Özellikle Yap-İşlet-Devret modeliyle işletilen köprü ve otoyollarda maliyetlerin döviz üzerinden hesaplanması, zamların kaçınılmaz hale gelmesine neden oluyor.

Yeni Geçiş Ücretleri Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?

Yeni geçiş ücretleri, belirtilen tarihlerden itibaren geçerli olacak ve bir sonraki fiyat güncellemesine kadar uygulanacak. Gelecek zamların ne zaman ve ne kadar olacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretlerine Zam

KGM ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri de, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmişti.

Demirören kredi taksitlerini ödemek için Hürriyet’e ait binaları sattı Demirören kredi taksitlerini ödemek için Hürriyet’e ait binaları sattı

Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücreti 399 TL, 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçiş ise 419 TL oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden otomobiller için geçiş ücreti 49 TL oldu.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri Geçiş Ücretleri Tarifesi:

1- AKS ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK İKİ AKSLI ARAÇLAR 24 TL

2- AKS ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ İKİ AKSLI ARAÇLAR 30 TL

3- 3 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR 67 TL

4- 4 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR 132 TL

5- 6 VE YUKARI AKSLI ARAÇLAR 175 TL

6- MOTOSİKLETLER 10 TL

Editör: Nigar Topcu