İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı adına Türkiye'nin farklı illerinde mitingler düzenlemeye devam ediyor.  CHP Gaziantep İl Başkanlığı, Gaziantep mitingi için 26 Nisan Çarşamba günü saat 17.00'de yapılacak miting için kent merkezindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nı talep etti.  Ancak iddialara göre Gaziantep Valisi Davut Gül, İmamoğlu'nun miting yapmasını yasakladı ve alanın kendisine açılamayacağını söyledi.

Bu yasak kararı, Gaziantep'te tepkiyle karşılandı. İmamoğlu'nun ekibi, yasağın arkasında kimlerin olduğunu bildiklerini belirtti. İmamoğlu'nun daha önce 13 ilde bağımsız olarak miting yaptığı ve hiçbir yerde bu tarz bir yasaklamayla karşılaşmadığı ifade edildi. İmamoğlu cephesi, "Gaziantep halkı, Çarşamba günü binlerce insanla alanda olacak. Belli ki vali bey bu mitingden ürktü" şeklinde yorum yaptı.

İmamoğlu'nun Gaziantep'te yapacağı miting için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın yasaklanması, daha önce siyasi mitinglerin yapıldığı bir alanda yaşanan sıra dışı bir durum olarak değerlendirildi. Alanda daha önce MHP e AK Parti mitinglerinin düzenlendiği biliniyor.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI: O ALANDA ARTIK KİMSEYE İZİN YOK

CHP il başkanı Neşet Uçar’ın, Vali Davut Gül tarafından Ekrem İmamaoğlu’nun mitiginin yasaklandığı yolundaki iddiası üzerine açuklama yapan Cali Davut Gül, böyle bir durumun olmadığını söyledi.

Davut Gül, geçtiğimiz yıl tüm partilerin il başkanlarıyla toplantı yapıldığını ve seçimler öncesi Demokrasi Meydanında Miting yapılmayacağı konusunda ortak karar alındığını söyledi.

Davut Gül, "Bu konuda şehrimizde yapılacak mitingler için tıpkı Ali Babacan’a uygulandığı gibi tabakhanedeki Garaj olarak bilinen alanda miting yapılabileceğini konuştuk. Bize Demokrasi meydanı için başvuru yapılmadı, yapılsa bile zaten izin veremezdik. Şu anda sadece Ekrem İmamoğlu için değil tüm mitingler için Demokrasi meydanı verilmeyecek”diye konuştu.Bu durumda Çarşamba günü Gaziantep’e geleceği açıklanan Ekrem İmamoğlu için miting yasağı olmadığı ve daha önce belirlenen bölgede miting yapabileceği tesinlik kazandı.