“Delilerin Delisi” isimli kanalda video yayınlamaya başlayan Muhammed Yakut ile röportaj yaparak iddialarını yorumlayan Gazeteci Serdar Akinan dün sabah saatlerinde gözaltına alınmış daha sonrada adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. 9 saat ifade veren ve İstanbul Adliyesi önünde merak edilen olay hakkında açıklama yapan Akinan ''Mesleğimi icra ettim. Başka hiçbir şey yapmadım. Gerçeğin peşine düştüm. İnatla devam edeceğim, yayınlamaya, konuşmaya, soruşturmaya, sormaya. Çünkü kamuoyunun bilme hakkı var. O bilme hakkı bizim kutsal hakkımız" dedi. 

Akinan, serbset bırakılmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin önünde, yaşadıklarını anlattı.

İŞTE SERDAR AKİNAN'İN AÇIKLAMALARI

"Sabah saat 05.17'de kapıma dayandılar. Şu an saat gece 12'yi geçti. Yaklaşık 20 saattir gözaltındayım. Bu kamuoyunda Sosyal Medya Yasası olarak bilinen yasanın ilk gözaltısı olabilirim. Mesleğimi icra ettim. Başka hiçbir şey yapmadım. Gerçeğin peşine düştüm. İlgili kanunda bahse konu olan 'yalan olduğunu bildiği halde haberi yaymak' veya 'kamuoyunu endişe, paniğe sevk etmek' gibi suçların hiçbirini işlemedim. Dolayısıyla adalet yerini buldu diye düşünüyorum.

Bir kere hicap duydum. Çünkü, bir şahıs çıkıyor sosyal medyada bir video paylaşıyor. O paylaştığı videoda da çok ağır iddialarda bulunuyor. Bir gazetecinin görevi bu iddiaları kamuoyuyla paylaşmaktır, araştırmaktır. Ben bunu yaptım ve bunu yapmaya devam edeceğim. Asla vazgeçmeyeceğim. 

Ve bu bize gösterdi ki gerçek medya sosyal medya. Orada olduğum vakit, ne kadar özgür araştırma yaptığımı, ne kadar özgürce yayın yaptığımı gördüm. İnatla devam edeceğim yayınlamaya, konuşmaya, soruşturmaya, sormaya. Çünkü kamuoyunun bilme hakkı var. O bilme hakkı bizim kut sal hakkımız."