Futbolda artık hakemleri aldatmaya yönelik hareket yapmak ve aşırı itirazda bulunmaya yönelik yaptırım geliyor.

Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci depremi! Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci depremi!

IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu), bu konu hakkında önemli adımlar atıyor.

 Hakemleri yanıltma girişiminde bulunan ya da hakemle sert derecede tartışma içerisine giren oyunculara yönelik dikkat çekici bir tedbir alınacak.

MAVİ KART SİSTEMİ GELİYOR

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre; Cuma günü yapılacak açıklama ile “mavi kart” sistemi futbol sahalarına giriş yapacak. FIFA tarafından düşünülen yeni uygulamanın test aşaması resmen hayata geçirilecek. Kuralın şimdilik profesyonel liglerde uygulanmayacağı ifade edilirken pilot uygulamasının Federasyon Kupası ile Kadınlar Süper Ligi maçlarında yapılabileceği kaydedildi.

10 DAKİKA SAHA DIŞINDA KALACAKLAR

Uygulamaya göre, hakemle tartışan ve onu aldatmaya yönelik harekette bulunan futbolculara "Mavi Kart" gösterilerek 10 dakika süreyle oyun dışı kalma kuralı uygulanacak.

BUNU CİDDİYE ALACAKLARDIR

IFAB Genel Müdürü Lukas Brud daha önce yaptığı açıklamada, 10 dakikalık ceza fikrinin oyuncular üzerinde caydırıcı bir etki yaratacağını belirtmişti. Brud, “Oyuncular, hakemle tartıştıklarında ya da kabul edilemez ifadeler kullandıklarında sarı kartın verilmesinden endişe etmiyorlar. Ancak, bir maçın 10 dakikasını kenarda geçirmek gibi bir ceza ile karşı karşıya kaldıklarında, bunu ciddiye alacaklardır. Basketbol ve ragbi gibi, futbolda da yalnızca takım kaptanlarının hakemle iletişim kurmasına izin verilmesi gerektiği çok açık” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Amine Ebrar