Fransa'da tecavüz araştırması dehşete düşürdü!

Fransa'da Başbakanlık bünyesindeki Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi (HCEFH)'nin hazırladığı rapora göre ülkede her 4 kadından 3'ü tecavüze uğruyor. Cinsiyetçilik vakalarının araştırıldığı rapor Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fransa'da Başbakanlık bünyesindeki Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi tarafından hazırlanan rapor dehşete düşürdü. Yapılan araştırma, ülkede her 3 kadından birinin tecavüze uğradığını ortaya koydu.

Fransa'da Başbakanlık bünyesindeki Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi (HCEFH), cinsiyetçilik vakalarını konu alan bir rapor yayımladı. Verilere göre her 4 kadından 3'ünün tecavüze uğruyor olması dehşete düşürdü. 5-26 Ekim 2022'de 15 yaş üstü 2 bin 500 kişiyle yapılan araştırmanın sonuçları Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulacak. HCEFH, raporun endişe verici ve Fransız makamlarının bu konudaki mücadelesinin yetersiz olduğunu vurguladı. 

Rapordan bazı detaylar şöyle:

Kadınların üçte biri tecavüze uğradığını ifade etti

Viavoice Enstitüsü tarafından HCEFH için yürütülen araştırmaya göre, ülkede cinsiyetçilik azalmazken kadınların yüzde 37'si rızası dışında cinsel ilişkiye zorlandı. Kadınların yüzde 80'i erkeklere göre daha kötü muamele gördüğünü belirtirken neredeyse üçte biri tecavüze uğradığını ifade etti. Cinsiyetçilik ve tecavüz vakaları gençler arasında yaygınlaşırken erkeklerin yüzde 26'sı cinsel şiddete yönelik tepki ve önlemleri abartılı buluyor.

"saygı görmek için şiddet gerekli"

Ülkede 25-34 yaş arası erkeklerin dörtte biri saygı görmek için şiddetin gerekli olduğunu düşünürken, yaş farkı olmaksızın erkeklerin yüzde 40'ının da kadınların çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyor. Erkeklerin sadece yüzde 9'u erkeklerin ev işi yapmasını normal karşılıyor. Bu oran 25-34 yaş arasındaki erkeklerde yüzde 15 olarak rapora yansıdı. Ülke nüfusunun yüzde 82'si, cinsiyet meselesinin hükümetin öncelikli gündem maddeleri arasında yer almasını istiyor. HCEFH, raporun endişe verici ve Fransız makamlarının bu konudaki mücadelesinin yetersiz olduğunu vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN