Usta sanatçı Neşet Ertaş, aramızdan ayrılışının 11'inci yıl dönümünde memleketi Kırşehir'de düzenlenen panel ve konserlerle anıldı. Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş, panelde bir konuşma yaparak babasının hayatını anlatan sinema filmine izin vermemeleri hakkında "Babamız ömrü boyunca böyle teklifleri kabul etmedi. Biz de onun vasiyetini satmadık" dedi.

Ertaş, babasının vefatının 11'inci yıldönümünde düzenlenen panelde, sosyal medyada Ertaş hakkında yazılan ve paylaşılanların büyük çoğunluğunun asılsız olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu'ndan Tayfun Kahraman için adalet çağrısına destek: Yol arkadaşım Ekrem İmamoğlu'ndan Tayfun Kahraman için adalet çağrısına destek: Yol arkadaşım

Ertaş, "Babamız 17-18. yüzyılda yaşamış, hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan anonim biri değildi. Vefatının 11'inci yıldönümünü anıyoruz. Çocukları ve akrabaları da hayatta." dedi. Sosyal medyada Ertaş ile ilgili paylaşılanların hepsine süzgeçten geçirerek bakmanın faydalı olacağını aktaran Ertaş, "Bir kitapta biri hikaye anlatıyor, kendi kafasından uyduruyor. Sonra bir gazeteci köşesinde kullanıyor. Onu da bir sosyal medya fenomeni alıyor hesabında paylaşıyor. Bu yayılıyor gerçek kayboluyor, unutuluyor, asılsız şeyler ortalığı dolduruyor" ifadelerini kullandı.

Ertaş, babasının hayatını anlatan sinema filminin vizyona girmediğini belirterek, "Babamız ömrü boyunca böyle teklifleri kabul etmedi. Biz de onun vasiyetini satmadık. Bize de böyle teklifler geldi ama kabul etmedik. (Belgeselde) Gerçek görüntüsü ve sesi vardı. Kendisi ve dostları anlattı. Hayali olan, yalan dolu, amacı sadece sahiplerinin cebini doldurmak olan bir yapıtın faydası olmadığını o önceden görmüştü. İnsanların cebindeki parasını almak istemeyen, 'paralı konserler vermiyorum, halka açık konserler veriyorum' diyen bir insan" diye konuştu.

Panelin ardından sanatçılar Neşet Doğan, Veli Ertaş, Köksal ve İrfan Ertaş, Harun Çulha, Taşan Kardeşler, Erkut Özkan-Muhlis Berberoğlu konser verdi.