Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından yapılan açıklamada, Ahmet Metin Genç'in kulüp hakkında haddini aşan ifadeler kullanması üzerine gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, Genç'in terör örgütlerini destekleyen argümanlar kullandığı ve milli değerlere saldırdığı ifade edilerek, geçmişte yaşanan 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi olaylara atıfta bulunuldu.

Merih Demiral'ın eşi Heidi Lushtaku Alman gazetesine röportaj verdi! "Kocam ırkçı değil" Merih Demiral'ın eşi Heidi Lushtaku Alman gazetesine röportaj verdi! "Kocam ırkçı değil"

Trabzonspor'un düzenlediği basın toplantısında Ortahisar Belediye Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç'in açıklamaları büyük tartışma yarattı. Futbol aracılığıyla siyasi çıkar elde etmeye çalışması, Türkiye'nin köklü kulüplerinden ikisini hedef alarak her türlü yöntemi meşru görmesi eleştirilere neden oldu. Mahkeme kararlarını dikkate almayarak FETÖ kumpası olarak nitelendirilen 3 Temmuz davasına ilişkin terör örgütü argümanlarını kullanması ise endişe verici bir durum olarak değerlendirildi.

FENERBAHÇE'DEN SERT CEVAP

Halkı kutuplaştıran ifadelerin sahibi siyasetçiye hatırlatmak isteriz ki;

"Argümanlarını kullandığı terör örgütü, milli değerlerimizi hedef alan sayısız kumpası ülkemize yaşatmış, 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz darbe girişimleri ile öncelikle devletimizin varlığına ve birliğine kast etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve ailesini hedef almıştır.

Bahsi geçen siyasetçinin açıklamaları hem 6222 sayılı Kanun hem de Türk Ceza Kanunu (TCK) açısından suç teşkil etmektedir.

Açıklamalar, aynı zamanda FIFA tarafından düzenlenen etik kurallara da aykırılık teşkil etmektedir.

Bu aykırılıklar çerçevesinde, konunun FIFA’nın gündemine gelmesi durumunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun daha önceki emsal kararlarda göz önüne alındığında, ağır cezalarla karşı karşıya kalma riski yüksektir.

Tüm bunların ötesinde, gerçekleşen bu basın toplantısı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bugüne kadar dile getirdiğimiz siyaset-futbol ilişkisindeki çarpıklığın en net göstergesi olmuştur.

Spor camiasının her zaman siyaset üstü bir noktada olması gerektiğini defalarca ifade etmeye çalıştık. Bu konudaki duruşumuzdan asla taviz vermemekle beraber, aynı hassasiyeti siyasetçilerin de göstermesi gerektiğine inanıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hakkımızda haddini aşan ifadelerle beyanatlar veren Ahmet Metin Genç hakkında gerekli suç duyurularında bulunulmuştur."

AHMET METİN GENÇ NE DEMİŞTİ?

Trabzonspor'un olaylı maçın ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Genç, şunları söylemişti:

"3 Temmuz 2011’den sonra Fenerbahçe’yi 1.Lig’e düşürmeye gidiyorum diyen de sendin. Ses kaydı bizde. Ama yapamazsınız bunu. Şov yapıyorsun. Başka bir şey yapmıyorsun. Olağanüstü genel kurulda başınızın 3 Temmuz'dan sonra beladan kurtulmadığını söylüyorsun. Hak yediğinizi göreceksiniz orada. Haksızca çaldığınız kupayı değerlendireceksiniz. UEFA’nın sitesinde hala Fenerbahçe ve Beşiktaş şikeci kulüp olarak güncel şekilde duruyorken fütursuzca, utanmadan 2011’in Süper Kupası’nı oynamaya çalışıyorsunuz. Siz bizim aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?"