Yarın Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilecek olan "Meryem Ana'nın göğe yükseliş ayini" konusunda tartışmalar sürüyor. Zafer Partisi, Yeniden Refah Partisi ve İYİ Parti'den ayinin iptali için talep gelmiş ve Fatih sultan Mehmet Han'ın Trabzon'u fethi olan 15 Ağustos'ta yapılmasına ilişkin kaygılar açıklanmıştı.

Ancak Fener Rum Patrikhanesi, yazılı bir açıklama yaparak siyasetçiler tarafından dini faaliyetlerinin hedef gösterilmesinin üzüntü verici olduğunu belirtti ve bu haksız söylemleri kınadığını ifade etti. Fener Rum Patrikhanesi, bu topraklarda asırlardır yaşayan bir millet olarak devletlerine güvendiklerini de vurguladı. Yarın gerçekleştirilecek olan ayinin Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetileceği açıklandı.

'HAKSIZ SÖYLEMLERİ KINIYORUZ'

Fener Rum Patrikhanesi'nin yazılı açıklamasında, Meryem Ana Yortusu'nun tüm dünyada Hristiyanlar tarafından 15 Ağustos'ta kutlandığı belirtildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Prof. Dr. Naci Görür tekrar uyardı! 7 büyüklüğünde bir deprem sürpriz olmaz Prof. Dr. Naci Görür tekrar uyardı! 7 büyüklüğünde bir deprem sürpriz olmaz

"Meryem Ana Yortusu'nu bizler de memleketimizde birçok kilisede kutluyoruz. Hükümetimizin izniyle son 10 yıldır olduğu gibi bu sene de Patrikhanemiz yortuyu Meryem Ana'ya adanmış olan Sümela Manastırı'nda yapacaktır. Son günlerde bazı siyasetçiler tarafından dini faaliyetimizin hedef gösterilmesi bizi derinden üzmüştür. Sadece birkaç saatliğine bayramımızı kutlamak için gideceğimiz Trabzon ziyaretimiz siyasi söylemlerle hedef haline getirilmiştir. Bu topraklarda asırlardır yaşayan bir millet olarak bize karşı yapılan bu haksız söylemleri kınıyoruz. Devletimize güvenimiz tamdır."