Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kütahya mitingindeki emeklilerin seyyanen zam talebine olumsuz yanıtı, geniş yankı uyandırdı.

Ucu Ucuna Ya Kurtarıyor Ya Kurtarmıyor

Bütçe dengelerine vurgu yapan Erdoğan, "Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek, bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. 10 bin lira eklemek ise 1,9 trilyon liralık bir gider anlamına gelir. Mevcut maaşların tutarından bahsetmiyorum, sadece ek artışın maliyetini anlatıyorum. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek bir çivi bile çakmasak ve tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmez. Aynı şekilde, deprem harcamalarının tamamını bu iş için kullansak yine yeterli gelmez. Eğitim, sağlık gibi alanlara tek kuruş harcamadan her birinin tüm bütçesini buraya aktarsak bile, ucu ucuna ya kurtarıyor ya da kurtarmıyor." şeklinde konuştu.

Fatura Emeklilere Kesilmemeli

Erdoğan'ın emeklilerle ilgili bütçe tablosunu anlatan sözleri, yazar Fehmi Koru'nun gündemindeydi. Koru, Erdoğan'ın gerekçesinin doğru olduğunu belirterek, faturanın emeklilere çıkarılmasına isyan etti.

Koru, 'Tasarruf Genelgesi'nin yayımlandığı Haziran ayında, devletin kırtasiye harcamalarının yaklaşık 235 milyon TL olduğunu, ancak Aralık ayına gelindiğinde bu harcamaların yaklaşık 7 kat artarak 1 milyar 607 milyon TL'yi geçtiğini yazdı.

Temsil Tanıtma Ağırlama 17 Kat Arttı

‘Temsil, tanıtma, ağırlama’ kalemlerinde harcamanın da altı ay içerisinde tam 17 kat arttığına dikkat çeken yazar, GSYH içinde emeklilere ödenen paranın oranıyla ilgili bilgiler verdi.

CHP'li Yücel: Kepez Belediye Başkanı'nın tutuklanması siyasi bir karardır CHP'li Yücel: Kepez Belediye Başkanı'nın tutuklanması siyasi bir karardır

Emekliler Herhalde Son Sırada Yer Alır

Fehmi Koru, emekli maaşı konusunu GSYH açısından inceledi. 2012'de 10 milyon emekli olduğunda, emeklilere ödenen maaşın GSYH'nın yüzde 6,66'sını oluşturduğuna değindi.

2023 yılının ilk yarısında emekli sayısının 16 milyona çıkmasına rağmen, emeklilerin toplam maaşlarının GSYH payının yüzde 5,64 olduğuna dikkat çeken Koru, "Yani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütçeyle ilgili verdiği bilgiler doğru, ayrıca oradan çıkartmamız amaçlanan sonuç da yanlış değil; birileri israftan kaçınıp tasarrufa riayet etmeli ve devlet bütçesinin dengeleri bozulmamalı; ancak israftan kaçınması ve tasarrufa riayet etmesi gerekenler listesinde emekliler herhalde son sırada yer alır." ifadelerine yer verdi.

Editör: Şevval Başçakır