Tuğrul Selmanoğlu isimli bir şahıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk için mülteci demişti. Selmanoğlu, katıldığı bir canlı yayında şu ifadeleri kullanmıştı: "Atatürk'ün kendisi Selanik göçmeni. Mülteci."

Selmanoğlu, bu ifadelerle sosyal medyada gündem olmuş ve tepki toplamıştı.

Gazeteci Fatih Altaylı ise YouTube kanalından yayımladığı videoda bu konu hakkında konuştu.

"KAYDA DEĞER BİRİSİ DEĞİL"

Adı geçen kişinin kim olduğunu bilmediğini söyleyen Fatih Altaylı, "Kayda değer birisi olsaydı herhâlde adını duymuş olurdum zaten. Demek ki kayda değmez birisi. Bunun söylediğini söyleyen başkaları da var. Hatta bunu bir dönem benim çok yakın dostlarımdan da bazıları söyledi. İlber (Ortaylı) Hoca da Anadolu'nun göçmenlerle olduğunu söyledi ama kastı başkaydı. Murat Bardakçı benzer bir şey söyledi. İlber Hoca söylediklerinin yanlış anlaşıldığını düşününce 'Ben onu kastetmedim.' gibi düzeltme yaptı. Murat Bardakçı da aynı şeyi söyler." dedi.

"ZEKÂ YOKLUĞUNUN BİR GÖSTERGESİ"

Fatih Altaylı, Tuğrul Selmanoğlu adlı kişi hakkında şu sözleri söyledi: "Bu söylediğin kişinin, ne diyeyim... Hakaret etmek de istemiyorum ama her türlü hakareti hak ettiği hâlde etmemeye çalışıyorum. Atatürk'e göçmen demek zekâ yokluğunun çok net bir göstergesi. Atatürk'ün doğduğu dönemde, yaşadığı yer Osmanlı toprağı. Doğduğu yerin daha da batısı Osmanlı toprağı."

Tuğrul Selmanoğlu için "cahil" yorumunu yapan Altaylı, "Yahu cehaletin cüreti budur işte. Cehaletle cüretin kol kola gezmesi budur. Cehalet ve ihanet budur. Adam kendi ülkesinde ya, kendi toprağında. Şimdi öyle bakarsan o zaman bütün Türkler göçmen. O zaman bütün Almanlar da göçmen. Çünkü Almanlar da Ukrayna'ya gitmişler. Kavimler Göçü diye bir şey var zaten. Şimdi Atatürk göçmen falan değil. Kendi toprağındadır, kendi ülkesinin topraklarını savunmuş. Ülkesinin toprakları küçüldükçe, o da en sonunda kurtarabildikleri kadarını kurtarabilmiş, bir büyük komutan." ifadelerini kullandı.

Almanya vatandaşı Tuğrul Selmaoğlu, aynı zamanda "Arabanın içinde bağıran adam" olarak da tanınıyor.

Editör: Batuhan Yavuz