Gazeteci Fatih Altaylı bugünkü yazısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kaleme aldı. Altaylı, "İstanbul’u kim kimle kazanır?" başlıklı yazısında iktidarın işinin zor olduğunu söyleyerek ekonomik krizin İstanbul'da daha fazla hissedildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini örnek gösteren Fatih Altaylı, yazısında, şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan adına rağmen İstanbul’da 2. turda Cumhur İttifakı 48,2, Millet İttifakı 51,8 oy aldı. CHP karışmasa, yerel seçim sonucu da üç aşağı beş yukarı böyle olurdu.

Ancak Kılıçdaroğlu ve avanesi sayesinde AK Parti heyecanlandı, İstanbul rüyası görmeye başladı.

Ve İstanbul’a 'Kadir Topbaş profilinde' yani rakip siyasi görüşe karşı bayrak açmamış, kimseyi ötekileştirmemiş bir isim arıyorlar.

Ahmet Hakan müftülüğe sert tepki! Yüzü görünen tesettürlü kadınlar yanlış mı yapıyorlar? Ahmet Hakan müftülüğe sert tepki! Yüzü görünen tesettürlü kadınlar yanlış mı yapıyorlar?

Akıllarına gelen ilk isim ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Gerçekten de pandemi dönemindeki tavrı, basın toplantılarından halka yansıyan yüzü ile Fahrettin Bey, İstanbul’u alabilecek profile uyuyor.

Ancak AK Parti’nin elinde en az Fahrettin Koca kadar bu profile uygun bir isim daha var. Ergün Turan. Eski TOKİ Başkanı ve şimdinin Fatih Belediye Başkanı.

Belediye Başkanlığı sırasında hiçbir siyasi tartışmanın içine girmeyen, partisine bakmadan diğer başkanlarla uyumlu çalışabilen, CHP’li Avcılar Belediye Başkanı ile ortak iş yapabilen, Büyükşehir Belediye Başkanı ile düşmanlaşmayan, bir siyasetçi.

İş adamlığından geldiği TOKİ Başkanlığı’nda ise gerekli gördüğü zaman en 'kupon' araziyi bile yeşil alan yapmayı göze alan, Ataköy sahilindeki en güzel araziyi, beton bloklardan kurtarıp, nefes alma yeri olarak koruyan bir bürokrat.

CHP, Ekrem İmamoğlu’nu yıpratmayı durdurup, İstanbul için İYİ Parti ile yeniden anlaşabilirse İstanbul kolay kolay el değiştirmez.

Ama CHP bu kafa ile devam ederse, Ergün Turan profilinde bir aday İstanbul’u alır gider.

Biz de yerel seçimden sonra 'Bu Kılıçdaroğlu ile olmuyor' demeye devam ederiz.

O da 'Ne var canım, bir seçim kaybettik dünyanın sonu değil ya' diyerek koltuğunda oturmaya devam eder."