Altılı Masa'nın yeniden bir araya gelmesini değerlendiren HaberTürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında 'Tek bir konuda yanıldım' diyerek ''İttifak gereksiz yere yara almış olacak' demiştim. Olmadı. Tam aksine bu krizden, artık Millet İttifakı'na dönüşen Altılı Masa tam aksine güçlenerek çıktı'' açıklaması yaptı.

'Nietzsche'nin sözü bir kez daha gerçek oldu 'Öldürmeyen şey güçlendirdi'' diyen Altaylı, yazısında ''Toplumun gücü önünde hiçbir siyaset duramazdı'' dedi.

İŞTE FATİH ALTAYLI'NIN KÖŞE YAZISI

Tek bir konuda yanıldım, 'İttifak gereksiz yere yara almış olacak' demiştim.

Olmadı.

Tam aksine bu krizden, artık Millet İttifakı'na dönüşen Altılı Masa tam aksine güçlenerek çıktı. Nietzsche'nin sözü bir kez daha gerçek oldu, 'Öldürmeyen şey güçlendirdi'.

En azından şimdilik.

Toplumun gücü önünde hiçbir siyaset duramazdı.

Toplumsal muhalefetin sesine kayıtsız kalınamadı.

Herkesi memnun edecek ya da kimseyi kırmayacak şekilde geliştirilen formül ise İstanbul ve Ankara Belediye başkanlarının 'Cumhurbaşkanı yardımcısı' olacaklarının önceden açıklanması oldu.

Bu formülün iktidarı rahatsız ettiğini ve muhalefet açısından doğru bir hamle olduğunu ise Beştepe'den anında gelen 'Belediye başkanları Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı yardımcısı olamaz' tepkisi ile anladık.

Cumhurbaşkanı yardımcılarının görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasa'nın 107 ve yerel idarelerle ilgili 127. Maddeleri bu konuda çok net olmasa da, yasaların ruhu itibarıyla belediye başkanlığından ayrılmaları gerekebilir.

Ancak her iki görevi birden yürütmeleri de çok açık bir Anayasa ihlali olmaz.

Muhtemelen iktidar 'Bunu biz niye düşünmedik' noktasında da olabilir.

Ancak dediğim gibi, seçimi Kılıçdaroğlu'nun kazanması halinde, bu iki belediye başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacaksa istifa etmeleri daha doğru olandır.

Ama bunu seçimden önce yapmalarını gerektirecek hiçbir yasa yoktur.

Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak olsunlar veya olmasınlar, 2023 seçimlerinin iki alanında da siyasi faaliyette bulunabilirler.