CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı devam ederken gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Öztrak yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'nin içişlerine karıştığı eleştirisinde bulunarak "Milletimiz 7 ay sonra sandıkta. Yapılanların faturasını sarayın önüne koyacaktır. Bir önceki seçimde yaşadığı yenilgiden sonra neden istifa etmediğini bir açıklayıversin. Erdoğan'ın cesareti varsa televizyonda Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıksın." ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Kur Korumalı Mevduat hesabının toplum için artan bir maliyet yarattığına dikkat çeken Öztrak, bu konuda hükümetin şeffaf olmadığını ve ne kadar para çıktığını tam olarak bilmediklerini söyledi; KKM'nin Merkez Bankası ve devlete olan zararının 17 Ağustos itibariyle 565 milyar lira olduğunu belirtti. Ayrıca, enflasyon ve hayat pahalılığı sorununun sorumlusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Mart ayında yapılacak yerel seçimlere vurgu yaparak, tüm büyükşehirleri almayı hedeflediklerini ve CHP'nin kazanmasının önündeki son engelin saray olduğunu ifade eden Öztrak, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Mansur Yavaş'ın yerine Levent Gök'ün aday gösterileceği iddialarını ise yalanladı.

Öztrak'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Geçen yıldan bu yana KKM nedeniyle Hazine’nin kasasından çıkan para, 152 milyar lira. Merkez Bankası kasasından ne kadar çıktı? Bunu tam olarak bilmiyoruz. Çünkü burada da şeffaflık yok. Devlet sırrı gibi saklıyorlar. Millet iradesinin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bile bilgi vermiyorlar” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Merkez Bankası bilançosu verilerinden anladığımız, KKM’ın Merkez Bankası’na ve devlete zararı, 17 Ağustos itibariyle 565 milyar lira. Ortada çok büyük bir yıkım var. KKM için bugüne kadar ödenen 717 milyar lirayı ödemeseydik her bir aileye 27 bin 577 lira verebilirdik. Ya da bu parayla 2tane Osmangazi Köprüsü dahil İstanbul-İzmir Otoyolu yapabilir üstüne bir tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü iki tane de Avrasya Tüneli yapabilirdik. İşte kendilerini akıllı, uyanık sananların getirdiği KKM’nin şu ana kadar millete neye mal olduğunun basit bir bilançosu…”

"ENFLASYONUN SORUMLUSU ERDOĞAN"

"Deprem bölgesinde su ve barınma sorununun devam ettiğini ifade eden Öztrak bu konuda adım atılması çağrısında bulundu. Hayat pahalılığının da yüksek enflasyonun sebebinin de sebebinin bir kişi olduğunu ifade eden CHP’li Öztrak, “Ülkede olup bitenin sorumlusu bellidir. Bu hayat pahalılığının nesebi sahihtir. Bu enflasyonun anası da babası da Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimden önce tutulan fiyatların hepsi salındıysa benzinin mazotun fiyatıyla birlikte, Her şeyin fiyatı katlandıysa camide imam, ‘Bir ev kirasının 10 bin lirayı bulduğu bu ülkede asgari ücret geçim midir, size soruyorum’ diye isyan ediyorsa, bunun sorumlusu bir zamanlar meydanlarda ‘Ekonominin sorumlusu benim, ben’ diye bağıran Erdoğan’dır."

"TÜM BÜYÜKŞEHİRLERİ ALMAYI HEDEFLİYORUZ"

“Geçtiğimiz seçimde yaşan adaletsizlikler, har vurup harman savrulan devlet imkanları sahte videolarla yapılan sahtekarlıklar ve ekonomiyle ilgili söylenen yalanlar zam ve zulüm furyasıyla ortaya çıkmıştır.

25,5 milyon seçmen Genel Başkanımıza oy verdi. Her iki seçmenden birinin iradesine de sahip çıkmalıyız. Bu süreçte özellikle parti yöneticileri olarak bizlerin duygusal kopuşlara, melankoliye kapılma lüksümüz yok. Ayaktayız, kongrelerimizde örgütlerimizi, üyelerimiz ve delegelerimiz yeniliyor. Genel merkez olarak demokratik süreçlerin tastamam işlememesini üyelerimizin tercihlerinin yönetimlere eksiksiz yansımasını sağlamak için gerekenleri yapıyoruz. Sonunda hepimiz partimizin üye ve delegelerinin mihenk taşına vurulacağız. Seçimlerden bugüne kadar geçen 2,5 aylık süre önümüzdeki günlerde yaşayacaklarımızın fragmanıdır. Milletimiz 7 ay sonra sandıkta, Bunun faturasını sarayın önüne koyacaktır. ‘Zamma, zulme, yoksulluğa, Erdoğan’a yeter’ diyecektir. Saray ilk günden beri bunun farkındadır. Tek çaresi muhalefetin 25,5 milyon oyunu dağıtmaktır. CHP’yi dağıtmaktır. Sarayın kibirlisi mart sonundaki seçimlerin, hak hukuk adalet tanımayan bilimden uzak siyasetiyle millete ağır bedeller ödeten keyfi yönetiminin önündeki son engel olduğunun farkındadır. Onun için 29 Mayıs sabahı ilk sözü ‘İstanbul’u alacağız’ olmuştur. Biz de hedefimize mahalli idare seçimlerinde tarihi bir zaferi koyuyoruz. Tüm büyük şehirleri almayı hedefliyoruz. Kadim şehrimiz Konya’yı da alacağız diyoruz.”

CHP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

CHP’li Öztrak açıklamalarının ardından yöneltilen soruları yanıtladı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın CHP’nin tek başına seçimi kazanmasının mümkün olmadığına dair sözlerine ilişkin Öztrak, “Millet İttifakı arasında bir tartışmayı biz doğru bulmuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne Mansur Yavaş yerine Levent Gök’ün aday gösterileceği iddialarına dair Öztrak, “Bunlar asparagas, ciddiye almıyoruz” yanıtını verdi. 

Editör: Nigar Topcu