Huzurevinde skandal! 33 yaşlı hastaneye kaldırıldı 4'ü yoğun bakımda Huzurevinde skandal! 33 yaşlı hastaneye kaldırıldı 4'ü yoğun bakımda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de görüldüğünü açıkladı. Bakan Koca açıklamasında 'Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme' ifadelerini kullanarak Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü duyurdu.

Bakan Koca'nın sosyal medya hesabıbndan yaptığı açıklama şöyle; 

"Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız."

ERİS VARYANTI NEDİR?

Eris varyantı, COVID-19'un en yeni ve bulaşıcı varyantlarından biridir. Eris varyantı(virüsü), Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, EG.5 (Eris) omicron varyantından türediği tespit edilmiştir. 

İlk olarak Şubat 2023'te Güney Afrika'da tespit edilen Eris virüsünün, hızlı bir yayılımla dünyanın diğer bölgelerine de yayıldığı verisine ulaşılmıştır. DSÖ’ün son verilerine göre, eris varyantının diğer COVID-19’un varyantlarına benzer belirtilere neden olabilir. Eris varyantı, diğer varyantlardan daha bulaşıcı olup olmadığı veya daha COVİD-19’un bilinen ciddi semptomlarından daha ciddi semptomlara neden olup olmadığı da henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak, bazı araştırmalar da Eris varyantının önceki varyantlardan daha bulaşıcı olabileceğini göstermektedir.