Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın Kanal 7-Ülke TV ortak yayınında aniden fenalaşmıştı. Canlı yayın yarıda kesilmiş 15 dakikalık aradan sonra Erdoğan ekranlara yeniden dönmüştü. Midesini üşüttüğünü söyleyen Erdoğan herkesten helallik istemişti.

Bugün açılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin saatinin ileri alınmasının ardından Erdoğan'ın sağlık durumu merak konusu olmuştu. Konya Sağlık Tesisi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erdoğan hakkında açıklama yaptı. 'Bugün sabah kendisiyle birlikteydim'' diyen Fahrettin Koca ''Hepinize selamları var. Sağlık durumu gayet iyi'' dedi. Fahrettin Koca Erdoğan'ın rahatsızlığının 'enfeksiyöz gastroenterit' olduğunu açıkladı.

Erdoğan'ın geçirdiği enfeksiyöz gastroenterit hastalığı nedir?

''Gastroenterit kusma ve ishale neden olan ve çoğunlukla bebek ve çocuklarda görülen bağırsak enfeksiyonudur. Sıcaklarda bu hastalığın görülme oranı artar. Çünkü mikroorganizmalar sıcak havalarda kolayca çoğalarak gastroenterit dediğimiz bağırsak enfeksiyonuna yol açabilmektedir. En yaygın belirtileri kusma ve ishaldir''