İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ankara'da ATO Congresium'da düzenlenen TRT'nin 60'ıncı yıl gala programına katıldı.

TRT’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla konuşma yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Altun'un açıklamaları şu şekilde:

TRT ALTERNATİFİ OLMAYAN BİR OKUL İŞLEVİ GÖRMÜŞTÜR

"TRT 60 yıl önce, 1 Mayıs 1964 yılında kurulmuş ve 1990'lı yılların başına kadar televizyon ve radyo yayıncılığı yükünü tek başına sırtlamıştır. TRT, alternatifi olmayan bir okul işlevi görmüştür. Özel radyo ve televizyonlar ilk kuruldukları yıllarda, ihtiyaç duyduğu insan kaynağını TRT’den karşılamıştır. Yayıncılık faaliyetlerine ek olarak, eğitim ve araştırma alanında TRT'nin önemli katkıları olmuştur. 2000 sonrasında ise TRT hem kanal sayısını artırmış hem de yayın faaliyetlerini çeşitlendirmiştir.

TRT KÜRESEL BİR MEDYA MARKASIDIR

TRT, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde büyük bir atılım içerisine giren ülkemizin yeni konumuna uygun olarak milletimizin, gönül coğrafyamızın ve insanlığın yararına önemli adımlar atmıştır. TRT, büyük ve güçlü Türkiye’nin bir kurumu olarak habercilik, belgeselcilik, dizi ve film sektörlerinde güçlü içerikler ve markalar üretmiştir. Bugün TRT, TRT World başta olmak üzere, geçen hafta açılışını yaptığımız TRT İspanyolca Dijital Haber Platformu, TRT Arapça, TRT Rusça, TRT Afrika, TRT Balkan, TRT Fransızcanın da aralarında olduğu 41 dil ve lehçede yaptığı yayınlarla küresel bir içerik üreticisidir. Küresel bir medya markasıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan servet eşitsizliği vurgusu: En yüksek seviyeye çıktı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan servet eşitsizliği vurgusu: En yüksek seviyeye çıktı

Örneğin bugün Amerikan üniversitelerinde yaşanan İsrail protestoları batılı medya tekelleri tarafından görmezden gelinmektedir. TRT bu olayları en başından itibaren yerinde izlemekte ve böylelikle uluslararası alanda bir hakikat mücadelesi vermektedir. TRT gibi kurumlarımız, üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin İsrail’in soykırımına karşı ayaklanmasını uluslararası topluma aktarmaya devam edecektir. Şartlar ne olursa olsun, hakikat nöbetimizi sadece ulusal düzlemde değil, küresel düzlemde de tüm kurum ve kuruluşlarımızla sürdürmekte kararlıyız.

HAKİKAT İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın da mesajlarında belirttiği gibi, 'helal rızık peşinde koşan tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizin' bayramını tebrik ediyorum. Nisan ayında Beşiktaş'ta bir gece kulübünün inşaatı esnasında çıkan yangında can veren 29 işçi kardeşimizi de bu vesileyle rahmetle anmak istiyorum. 1 Mayıs İşçi Bayramını vesile kılarak taşkınlık oluşturmak isteyen, provokasyon peşindeki kimi marjinal çevrelerin bu işçi kardeşlerimizi hatırlamamasına elbette şaşırmadık ve şaşırmıyoruz. İdeolojik saplantılar, siyasi aidiyetler hakikatle olan ilişkimizi perdelememeli. Sahici olmalı, hakikat için mücadele etmeliyiz. Bu mücadelenin asli aktörlerinden biri de TRT çalışanlarıdır."

Editör: Amine Ebrar