Türkiye'de ikamet eden vatandaşlara destek yardımları gelmeye devam ederken bu defa barınma desteği genişleterek evde gerçekleşecek olan tadilat onarım için devlet 70 bin TL destek vereceğini açıkladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde verilen Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı kapsamında eşyası eskiyen kişilere aranılan şartları taşımaları koşulunda 70 bin TL'ye varan hibe para yardımı verilecek. Başvurular bakanlık üzerinden kabul edilecek ve harcamalar devlet tarafından ödenecek. 

Papa Franciscus'tan Avrupa'ya göçmenler çağrısı! Papa Franciscus'tan Avrupa'ya göçmenler çağrısı!

DEVLETİN EV YARDIMI ŞARTLARI NELER, EV TADİLAT YARDIMI ONARIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ev tamir desteği başvurusu yaparak yardım almak isteyen kişilere yönelik olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı ile hibe para ödemesi yapılmaktadır. Söz konusu yardımlar 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine  yönelik yürütülen yardımlar arasında yer almaktadır.

Yardım başvurusu almak isteyen kişiler için başvuru şartları "3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu bulunmayan, en az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan, nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir" denilerek ilan edildi. 

SOSYAL YARDIMLAŞMA EV YARDIMI ESKİ EVİ YENİLEME DEVLET DESTEĞİ NE KADAR, KAÇ TL?

İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;

• Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar

• Orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar

• Kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar ödeme yapılacak. 

Ödemelerde ise bakanlık "Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcamasının yapılması gerekmektedir. Kapsamlı ev onarımında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir" denilerek ödeme tutarında merak edilenleri yanıtladı.