Etiketler

Okan Tüysüz '3700 yıldır deprem üretmedi' dedi iki il için uyardı! Depreme hazır olun

Kahramanmaraş depremlerinin ardından en çok merak edilen soru 'Türkiye'de hangi illerde deprem olabilir?' sorusu oldu. Uzmanlardan açıklamalar peş peşe gelirken Prof. Dr. Okan Tüysüz'den dikkat çeken bir uyarı geldi. Tüysüz Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunan illeri uyardı.

Deprem riski yok denilen o ile insanlar akın akın göç ediyor!

Türkiye'de 'deprem riski' bulunmayan iller arasında gösterilen Kırklareli'de, ev ve arsalara yoğun talep oluştu. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, taleplere değinerek, "Şu an bölgemiz taleplere cevap veremeyecek noktada" dedi.

MTA paylaştı! Ankara için kritik diri fay uyarısı

Deprem riskinin düşük olduğu iller arasında bulunan Ankara için kritik bir uyarı geldi. Ankara'nın bir bölgesinde yer alan olası Kuvaterner Fayı, 'diri olmadıkları kesin olarak kanıtlanamamış faylar' sınıfında yer aldığı açıklandı.. İşte Ankara'yı ilgilendiren deprem uyarısı.

Uzmandan rahatlatan açıklama: 'Deprem riski yüzde 90 azaldı'

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası Adana için rahatlatan bir açıklama geldi. Jeofizik Yüksek Mühendisi Melih Baki, Adana’da deprem riskinin yüzde 90 oranında azaldığını, vatandaşların artık çok korkmaması gerektiğini belirtti. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğinin altını çizdi.

Ankara'da yaşayanlar dikkat! Diri fay hattı olduğu ortaya çıktı, bakın nereden geçiyor...

Tüm Türkiye'yi yasa boğan ve 11 ilde büyük yıkımlara sebep olan 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki Kahramanmaraş depremleri sonrası deprem riski en az olan bölgeleri araştırıyor. Deprem riskinin en az olduğu düşünülen Ankara’da da diri bir fay hattı olduğu ortaya çıktı. Dikkat çeken bir başka detay da o fay hattının yeni bir yerleşim yerinden geçiyor olması ve o hat üzerinde çok ama çok kritik yapılar bulunması oldu.

Art arda depremler sonrası uyarıldı! Dikkat, kat yüksekliği açısından o il birinci sırada

Türkiye'yi yasa boğan ve 11 ilde büyük yıkımlara sebep olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin artçı sarsıntıları hala devam ederken Türkiye'nin diğer deprem riski olan bölgelerde araştırmalar sürüyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Kayseri'nin kat yüksekliği açısından Türkiye'de birinci sırada olduğunu ifade ederek yatay mimarı vurgusunda bulundu.

Dünyanın en riskli fayı burada diyerek uyardı! 8 şiddetinde bekleniyor

Deprem felaketinin ardından Türkiye'deki fay hatlarına ve deprem riski taşıyan bölgelere ilişkin uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Şimdi de Jeoloji Yüksek Mühendisi Danişment Hüseyin Şahin'den Tokat için çok ciddi uyarı geldi. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Tokat, Türkiye’nin en riskli illeri arasında yer alıyor.

İstanbul'da büyük depreme karşı hazırlık başladı!

Kahramanmaraş merkez üslü meydana gelen ve 10 ili derinden sarsan deprem ciddi can kayıplarına ve yıkımlara yol açtı. Asrın felaketinden sonra gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Büyükçekmece Belediyesi ekipleri deprem riski taşıyan yapıların yıkımını gerçekleştirmeye başladı.

Prof. Dr. Naci Görür deprem riski yüksek illeri tek tek saydı!

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, deprem riski olan illeri açıkladı.

Deprem bölgesinde akılalmaz olay! AFAD kıyafeti giyip...

Kahramanmaraş depreminden etkilenen iller arasında yer alan Şanlıurfa'da skandal bir olay yaşandı. İlgili yardım kuruluşlarının kıyafetlerini giyerek evlerden hırsızlık yapan 2 kişi polis tarafından yakalandı.

55 saat sonra 13 yaşındaki çocuk enkaz altından muhabbet kuşuyla birlikte kurtarıldı!

Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilde daha hissedilmişti. Deprem sonrası enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kahramanmaraş'ta 13 yaşındaki çocuk, depremden 55 saat sonra, elinde tuttuğu muhabbet kuşuyla enkazdan sağ çıkarıldı.

Naci Görür’den sosyal konut uyarısı: Kesinlikle İstanbul’da uygulanmamalı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın duyurduğu sosyal konut projesini değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, deprem riskine dikkat çekerek "Bu proje kesinlikle İstanbul’da uygulanmamalıdır" görüşünü paylaştı.