Edirne'den Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'nda, 18 Kasım 2022 tarihinde Türkiye'ye giriş yapan bir kamyonetin gizli bölmelerinde 13 kilo 250 gram esrar bulundu. Bu olay sonrasında, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ahmet Uygur, Serkan Aydoğu ve Birol Eroğlu tutuklandı. Ayrıca, uyuşturucu kaçakçılarına yardım ettiği iddia edilen eski Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Zeki Ağsakal da gözaltına alındı.

Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesinin ardından, Ahmet Uygur, Serkan Aydoğu ve Birol Eroğlu tutuklanırken, Zeki Ağsakal ev hapsi verilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar için 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan karar duruşmasında tutuklu sanıklar ile ev hapsi verilen Ağsakal da hazır bulundu.

Ağsakal'a 18 Yıl Diğerlerine İse 9 Yıl Hapis Cezası

Savunmasını yapan Ağsakal, üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirterek, beraatini talep etti. Ağsakal'ın avukatı da müvekkilinin, iddialara ilişkin somut delillerin olmadığını ve bu nedenle beraatini talep etti. Tutuklu 3 sanık ise etkin pişmanlık hükmünden yararlanmak istediklerini ifade ederek, tahliye talebinde bulundu.

Eşini ve çocuklarını yaraladı: Meğer cinsel istismardan tutuksuz yargılanıyormuş! Eşini ve çocuklarını yaraladı: Meğer cinsel istismardan tutuksuz yargılanıyormuş!

Mahkeme heyetinin verdiği kısa aranın ardından Zeki Ağsakal'a "uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç" suçundan 18 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Diğer sanıklar, Ahmet Uygur, Serkan Aydoğu ve Birol Eroğlu ise etkin pişmanlık hükmünden yararlandırılarak, 9 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Editör: Şevval Başçakır