Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, katıldığı canlı yayın programında Türkiye İşçi Partisi Erkan Baş hakkında gündemi sallayacak bir açıklama yaptı.

Mustafa Destici, "Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın gerçek soyadının Yusovic" olduğunu açıkladı.

İşte Destici'nin sözleri:

MUSTAFA DESTİCİ: GERÇEK SOYADI YUSOVİC

“Yugoslavya’da komünist bir rejim vardı. Buradan geçiyorsun Almanya’ya. Tamamen sol örgütler içerisinde, belli ki Alman istihbaratlarının kontrolünde yetiştiriliyorsun, Türkiye’ye gönderiliyorsun. Senin gerçek soy adın ne? Yusovic. Burada Baş'ı kullanıyorsun. Erkan Baş'ın gerçek soy adı Yusovicdir. Erkan Baş gerçek soy adını toplumdan gizliyor."

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin yaptığı açıklamalara Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Baş, "Hakaret edilen ülkemizdeki milyonlarca Yugoslavya göçmenidir" dedi.

İşte Baş'ın Destici'ye yanıtı:

ERKAN BAŞ: İŞTE IRKÇILIK BUDUR

"Bu şahsı ciddiye almam ama burada mesele ben değilim. Hakaret edilen ülkemizdeki milyonlarca Yugoslavya göçmenidir. Ajan diye itham edilen Almanya’da doğmuş milyonlarca işçi çocuğudur. İşte ırkçılık budur. Suyun öte tarafının, gurbetteki emekçilerin haysiyetine yenileceksiniz!"

ERKAN BAŞ KİMDİR, GERÇEK SOYADI NEDİR?

Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 tarihinde Batı Berlin'de doğdu. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aileden gelir. Ailenin Yugoslavya'daki soyadı Jusoviç'ti.Babası Almanya'ya çalışmaya giden işçilerden olup annesi bir dönem tekstil işçiliği yapmış bir ev hanımıdır.Erkan Baş, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümünden mezun oldu.Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.
Üniversitedeki yemekhane işçilerinin hakları üzerine verdiği mücadele sonucu, okul yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırılmıştır.
2009 yılı başında Türkiye Komünist Partisi genel başkanlığı yaptı, 2017'de Türkiye İşçi Partisi'ni kurdu.
2018 Türkiye genel seçimlerinde partisinin seçim ittifakı doğrultusunda Halkların Demokratik Partisi sıralarından milletvekili seçildi, daha sonra istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne geçti.