Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TELE1'de Gökmen Karadağ'ın sunduğu "Açıkça" adlı programa konuk oldu.

Burada Karadağ'ın ve hukukçu Salim Şen'in sorularını yanıtlayan Erkan Baş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Gökmen Karadağ'ın "Merkez Bankası 5 puan faizi yükseltti. Bir süredir yükseltiyor zaten. Şunu merak ediyoruz. Seçimden sonra ekonomi dümenin başına Erdoğan neden Mehmet Şimşek'i getirdi? Erdoğan'ın ekonomistliğinin bu halka sonuçları ortada. Peki siz Mehmet Şimşek'in ekonomistliğinin sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Erkan Baş, şöyle yanıt verdi: 

"Ekonomik kriz diye diye normalleştiriyoruz gibi geliyor bana. Ya da belki iktidar da bunu tercih ediyor. Ortada bir ekonomik kriz yok. Saray'ın ekonomik rejimi bu artık. Kriz dediğiniz şey nedir? Normal dışı bir durumdur. Ama Saray iktidarı bunu bir model hâline getirdi. Vergiyle, harçla bütün yükü vatandaşın üstüne döküyor. Öbür taraftan servet sahiplerini, sermaye çevrelerini ihtiyaçlarına uygun bir düzenlemeyle onların servetlerine servet katıyor."

MHP'de Kocaeli krizi: Devlet Bahçeli'den MHP'li Saffet Sancaklı'ya sert sözler MHP'de Kocaeli krizi: Devlet Bahçeli'den MHP'li Saffet Sancaklı'ya sert sözler

"ORTADA BİLİNÇLİ SINIFSAL TERCİHLER VAR"

"Ortada bir iş bilmezlik yok, bir beceriksizlik yok. Ortada gayet bilinçli, planlı sınıfsal tercihler var." diyen Baş, "Türkiye'de bankaların kârlarında düşüş gördünüz mü? Büyük sermayenin kârlarında düşüş gördünüz mü? Pandemiden bu yana ekonomik krizden bahsediyoruz. Daha önemli bir problem var. Haksız kazanç elde edenler artıyor. Servetleri büyüyor. Halkın yüzde 99'u yoksullaşırken; zenginleşen yüzde 1 var. O yüzden esas mesele; sırtımızdan servet edinenleri sırtımızdan atacak bir ekonomik model hayata geçirelim." diye konuştu.

Baş, halkı olabildiğince minimize etmek istediklerini belirterek, "Öte yandan faiz arttırımıymış... Mehmet Şimşek'miş... Yurttaşta oluşan tepkiyi mümkün olduğunca minimize edelim. Biz bunu küçültelim. Ara ara minik tavizler verilecek. Seçime kadar böyle götürülecek. Seçimden sonra -hepimiz biliyoruz ki- büyük bir yıkıma doğru gider." dedi.