Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Spor Politikaları Çalışma Grubu Koordinatörü Remzi Dilli ile İstanbul'da partisinin öncelikli 10 spor politikasını açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi.

Baş toplantıda "Sporda gelmiş olduğumuz nokta gerçekten bir enkaz" dedi.

Baş sözlerine şöyle devam etti:

İKTİDAR GİTMEDEN SPOR DÜZELMEYECEK

Bu iktidar, bu anlayış egemen olduğu sürece, spor hep sorunlu bir alan olarak kalacaktır. Federasyonlar değişir, isimler değişir ama bu düzen devam ettiği sürece dönüp dolaşıp yine sorunları konuşmaya devam ederiz. O yüzden, çıtayı yükseltiyoruz, daha iddialı bir dönemin ilk adımlarını atıyoruz. Spor emekçilerinin sorunlarını çözecek, sporda şiddeti önleyecek, spor yönetiminin demokratikleşmesini sağlayacak, sporda mali denetimi getirecek ve spor basınını da özgürleştirecek bütünlüklü bir çerçeveyi bugün burada kamuoyuyla paylaşıyoruz."

Spor Politikaları Çalışma Grubu Koordinatörü ve Milli Sporcu Remzi Dilli neler yapılması gerektiğinin belirlendiği 10 maddeyi paylaştı. Dilli şöyle konuştu:

ERKAN BAŞ: DÜZENLİ VE PLANLI SPOR YAPMAK ŞART

 Gelmiş olduğumuz nokta gerçekten bir enkaz. Hangi branşa bakarsak bakalım ülkemizde son 20 yılda baş aşağı giden bir spor organizasyonu var. Bunu bir yerden çevirip, düzenli ve planlı olarak yapmak lazım. Bilim Kurulu Başkanımız Hakan (Güneş) Hocamızın önderliğinde spor koordinasyon kurulunda bu işe çok büyük emek veren Mustafa’ya, Burak’a, Kaan’a gerçekten minnetlerimi sunuyorum. Beraber umarım daha da iyi işler yapacağız. Kabaca 10 maddelik bir manifestomuz var elimizde. Bunun hepsini okuyarak vaktinizi almak istemiyoruz ama bize Türkiye’de işi oluruna bırakılması gibi bir şey var maalesef. Halbuki bu planlamanın diğer çağdaş demokrat ülkelerde olduğu gibi bütünlüklü bir planlama olması gerekiyor. Bizim birinci maddemiz bu planlama işini halletmek.