tv100'de yayınlanan Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum'un konuğu olan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Millet İttifakı'nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyip desteklemeyeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erkan Baş'ın açıklamalarından satır başarı şöyle:

Türkiye siyasetinin temel problemlerinden biri herkesi durağan sanılması. Siyaset bir fikir, ideoloji, dünya hayali ve bunu yurttaşlarla paylaşma hayalidir. Geçmişte AK Parti, MHP dahil pek çok partiye oy veren yurttaş bugün TİP'e oy veriyorsa bu iyi bir şeydir, ben daha fazlasını alabileceğimizi düşünüyorum. Bence herhangi bir siyasi parti sadece kendisi gibi düşünen bir partiye seslenmemeli. Bence Türkiye'deki insanların çok büyük bir bölümü solcu ama bu solculuğu içinde taşıyor. Bunu dışarı çıkardığında solcu olduğunu fark ediyor.

TİP Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekleyecek mi?

Süreci bütün ayrıntılarıyla değerlendireceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleriyle toplantı yapacağız. İttifak olarak ortak bir tutum alalım diyeceğiz.

Bizim ittifakımızın hem Cumhurbaşkanlığı hem parlamento seçimlerinde ortak bir tutum alması lazım. Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakı değil. TİP Emek ve Özgürlük İttifakı'nın ortak bir tutum almasını zorlar. 'Biz önümüzdeki seçimlerde iktidara geliyoruz' demedik. Biz 'Hedefimiz önümüzdeki seçimlerde ana muhalefet olmak' dedik. Biz 4 milletvekiliyle yaptığımız şeyi 14 milletvekiliyle ana muhalefet gücünde yapabiliriz. Dünden beri AKP'lilere baktığım zaman, onların da yenilgiyi hissettiğini görüyorum, onlar da artık yavaş yavaş bavulları toplamaya başlayacaklar. Ama Türkiye'nin tek problemi bu değil, önümüzdeki yüzyılın kapısını açıyoruz şu an. İkinci yüzyıla gerideki sorunlarımızı çözme sorumluluğuyla girmeliyiz.

Işık'ın 'Ana muhalefet olursanız Kemal Kılıçdaroğlu'na mı muhalif olacaksınız?' sorusuna Baş 'Evet' yanıtını verdi.

Erkan Baş, 'Selahattin Demirtaş ittifakımızın bir parçası. Selahattin ile tartışmayı özledim' ifadelerini kullandı.