İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İYİ Parti Olağanüstü Kongresi'nde Müsavat Dervişoğlu'nun yeni Genel Başkan seçildiğini hatırlatarak kendisini tebrik etti ve başarılar diledi. İstişareler sonucunda Koray Aydın'ı destekleme kararı aldığını belirten Usta, bu kararını kamuoyuyla da paylaştığını ifade etti.

Usta, İYİ Parti'nin merkezde konumlanması ve toparlanma ihtiyacına Koray Aydın'ın daha fazla katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Ancak Müsavat Dervişoğlu'nun da bu ihtiyaca yanıt vereceğine inandığını ekledi. Kendisinin Dervişoğlu ile kişisel bir sorunu olmadığını belirten Usta, "Bu bir bayrak yarışıdır" dedi.

Görevden Ayrılma Sebebi

Başka bir adaya desteğini açıkladıktan sonra Grup Başkanvekilliği görevine devam etmenin siyasi nezakete uygun olmayacağını belirten Erhan Usta, kongre günü yaptığı açıklamayı hatırlatarak istifa ettiğini duyurdu. İstifasını yeni kurulacak İYİ Parti grubunun önünü açmak için ivedilikle açıkladığını vurgulayan Usta, Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini ve dilekçesini İYİ Parti TBMM Grubuna sunduğunu belirtti.

Usta, yeni görev alacak arkadaşlarına şimdiden başarılar dileyerek, İYİ Parti'nin geleceğine ilişkin olumlu dileklerle açıklamasını sonlandırdı.

Sosyal medyadan yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

"KAMUOYUNA ARZIMDIR!

Partimiz Cumartesi günü 5. Olağanüstü Kurultayını gerçekleştirmiştir.
Sn. Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti'nin yeni genel başkanı olarak seçilmiştir. 

Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Çok kısa bir zaman dilimine sıkıştırılan kurultay süreci boyunca yaptığımız istişareler sonucunda, Sn. Koray Aydın'ı destekleme kararı aldım ve bu kararımı kamuoyuyla da paylaştım.

Aldığım bu kararda, İYİ Parti'nin merkezde konumlanması ve partinin toparlanması ihtiyacına, Sn. Koray Aydın'ın daha fazla katkı sağlayacağına olan inancım etkili olmuştur. 

'Boş koltuk' çok tartışılmıştı! Erdoğan'ın CHP'de nasıl ağırlanacağı ortaya çıktı 'Boş koltuk' çok tartışılmıştı! Erdoğan'ın CHP'de nasıl ağırlanacağı ortaya çıktı

Genel Başkan seçilen Sn. Müsavat Dervişoğlu'nun da bu ihtiyaca cevap vereceğine, vermeye gayret edeceğine inanıyorum.
Sn. Dervişoğlu, "abi" diye hitap ettiğim, uzun süredir sorunsuz çalıştığım biridir. Kendisiyle kişisel olarak herhangi bir sorunum asla bulunmamaktadır. Bu bir bayrak yarışıdır ve delegelerimiz bu ateşten gömleği kendisine uygun görmüştür.

Ancak başka bir adaya desteğimi açıkladıktan sonra bu görevime devam etmem siyasi nezakete uygun olmayacaktır.

Bu nedenle, kongre günü salonda, TV ekranlarında da söylediğim üzere Grup Başkanvekilliği görevimden istifa ediyorum. Bugün itibarıyla İYİ Parti TBMM Grubuna istifa dilekçemi verdim.

Bu kararı ivedilikle açıklamamın nedeni; yeni kurulacak İYİ Parti grubunun önünü açmaktır. Göreve getirilecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Editör: Nigar Topcu