Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı  ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde evinin mutfağından 'soğan' notuyla yaptığı videolu paylaşımında "Ben geldiğimde demokrasi gelecek, para akacak, yatırımlar akacak, dövizler düşecek, alım gücünüz artacak, bolluk bereket gelecek. O kalırsa, bu elimdeki kuru soğan olacak 100 lira. Şu an bile buncağızın kilosu 30 lira" ifadelerini kullanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yasin Aktay, Kılıçdaroğlu'nun eleştirisine karşılık soğanın tarihsel bir sembolizmi olduğu ve Kılıçdaroğlu'nun ‘soğan üzerine oynanan oyunu’ bilmediğini söylerek karşılık verdi. Aktay, Kılıçdaroğlu’nun ‘algı için seçtiği sebzenin kuru soğan olmasının tesadüf olmadığını öne sürerken Hz. Musa'dan örnek verdi.

Aktay'ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

"Kılıçdaroğlu nereden bilecek soğanın kaç para olduğunu veya bugün soğan üzerinde oynanan oyunu... Hz. Musa'nın kavmi de ekmek elden su gölden yaşamaktayken bir süre sonra 'hep bunları mı yiyeceğiz? Yok mu başka bir şey, hani soğan, hani sarımsak, mercimek?' diye söylenmeye başladı."