Cumhur İttifakı'nda Yeniden Refah Partisi ve HÜDAPAR'ın katılımlarıyla kadın haklarına ilişkin 6284 sayılı kanun üzerinden tartışmalar yaşanmıştı. İttifaka katılan partilerin kadın haklarına ilişkin farklı görüşleri 6284 sayılı kanunun kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusunu gündem getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayarak kadın, aile ve çocuklarla ilgili kazanımlarda geri adım atılmayacağını ancak LGBT gibi oluşumlara dair önlem alınacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya dair açıklamaları şu şekilde:

KADINLARA İLİŞKİN KAZANIMLARDAN GERİ GİTMEK MÜMKÜN DEĞİL

Aile bizim kutsalımız. Bu kurumun korunması önceliğimiz. Anayasal değişiklik yapacak kadar konuya sahip çıkıyoruz. Aile yapımızı, kadınları, çocukları korumak için her türlü mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz. Kazanımlardan geri gitmek mümkün değil. Bizim mücadelemiz kazanımlardan geri düşürecek sapkın akımlardır. Yani LGBT gibi sapkın akımların ülkemizde varlık göstermesine, milletimize dayatılmasına izin vermeyeceğiz. Tacizci, tecavüzcü CHP teşkilatından olunca bunların ağzını bile bıçak açmıyor. Partisindeki taciz, tecavüzleri örtmek için gösterdikleri çabanın onda birini kadın haklarında göstermeyenler bize söz söyleyemez.

AİLE VE GENÇLİK BAKANLIĞI KURACAĞIZ

Burada gençler konusunda bizim yola çıkışımızda, o zaman yaş sınırı neydi? 30'du. 30 yaş seçme seçilme yaşıydı. Sonra 18'e kadar indi. Biz ara müdahale yaptık. Seçilme yaşı 25. Dedik ki, yetmez, gençlikle ilgili adımımızı seçme seçilme olarak 18'e indirelim. Verdiğimiz mücadelede neticeyi aldık. Seçme ve seçilme yaşı 18 oldu. Bu seçimde adaylarımızdan bir veya iki tanesi 18 yaşında. Bir tane bizim iyi yüzücümüz var. 19 yaşında. Galatasaray Üniversitesi'nde başarılı bir yüzücü. Şimdi bunlar, 30 yaş altı 25 adayımız mevcut. Her yıl onbinlerce gencimiz ve engellimiz işe başlıyor. Mülakatların sebebi kurumların ihtiyaçlarına en uygun insan kaynağına erişme gayesidir.

Gençlerimizin kafasında soru işareti bırakmamak için, zorunlu bazı alanlar dışında başarı sıralamasıyla işe alımı esas hale getireceğiz. Üniversiteli öğrencilerimizin aldığı ilk bilgisayar ve cep telefonundan vergiyi kaldırıyoruz. Gençlerimizi aile kurmaya teşvik ediyoruz. Yeni evlenen çiftlere 48 ay vadeli evlilik kredisi vereceğiz. Bunun için Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Doğalgazın gelirini buraya aktaracağız, her alanda gençlerimizi bu bankayla destekleyeceğiz. Norveç benzerini yapıyor. Onu gençlik için kullanıyor. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimizi hibe ve teşvik programıyla yanlarında olacağız.