AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis'in Eylül ayında New York'ta gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda görüşeceği iddia edildi. 

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis, bugün yaptığı açıklamada, iki ülke dışişleri bakanlarının Erdoğan ve Miçotakis'in olası toplantısına hazırlık yapmak üzere 5 Eylül'de Türkiye'de bir araya geleceğini söyledi.

Marinakis, bakanların önümüzdeki aylarda Selanik'te toplanacak olan Yunan-Türk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni de görüşeceklerini açıkladı. 

NATO toplantısında, 16 ay sonra ilk görüşme

Erdoğan, 12 Temmuz'da Litvanya'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Miçotakis ile 16 ay sonra ilk kez bir araya gelmişti. 

Miçotakis'in 2022'nin Mayıs ayında ABD Kongresi'ndeki konuşmasında isim vermeden Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia ederek, "Sadece ortak stratejik öncelikleri değil, aynı zamanda ortak değerleri de paylaştığınız müttefiklerle çalışmanız önemlidir" demesi Erdoğan'ın tepkisini çekmişti.

Erdoğan, Miçotakis'in Kongre konuşmasının ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kendisiyle görüşme yapmayı asla da kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa kurdursun. Biz bize yeteriz, kendimize yeteriz. F-16'lar konusunda da herhalde ABD Miçotakis'in ağzına bakarak karar vermeyecektir."

Erdoğan konuşmasında, “Benim için Miçotakis diye biri yok” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Amine Ebrar