6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkilen deprem felaketinin üzerinden 5 ay geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem konutlarıyla ilgili açıklamada bulundu:

"Enkazın tamamını kaldırdık. Deprem riski olmayan alanlarda kalıcı konutların inşasına süratle başladık. Ekim, kasım aylarından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatını peyderpey gerçekleştireceğiz.''  Konuşmalarına şu şekilde devam etti: 

''Depremin ülkemiz ekonomisine maliyeti toplam 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor."

"50 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ"

Türkiye'nin 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem yaşadığını "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerde 50 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, depremin vurduğu 11 ilde, 872 bin bağımsız bölümün olduğu 311 bin binanın kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

İş yerleri, tarım alanları, ticarethaneler ve fabrikaların zarar gördüğünü, 14 milyon insanın depremin olumsuz etkilerini bizzat yaşadığını belirten Erdoğan, ilk günden itibaren devletin tüm imkanlarını harekete geçirdiklerini, milletin de deprem bölgesindeki kardeşleri için seferber olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının olağanüstü çabalarını her zaman yanlarında hissettiklerini dile getirerek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin yardım ve inşa sürecinin en önemli aktörleri arasında yer aldığını söyledi.

Dünyanın her yerinden deprem bölgesine gelen dost ve kardeş ülkelerin yardımlarını asla unutmayacaklarının üzerinde duran Erdoğan, bu zor günde Türkiye'nin yanında olan herkesi şükranla hatırlayacaklarını söyledi.

DEPREM KONUTLARININ TESLİM TARİHİNİ AÇIKLADI 

"Bölgede hayatın normale dönmesi için yoğun gayret sarf ediyoruz. Enkazın tamamını kaldırdık. Deprem riski olmayan alanlarda kalıcı konutların inşasına süratle başladık. Ekim, kasım aylarından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatını peyderpey gerçekleştireceğiz. İlk bir yılda 319 bin konutun inşasını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Toplamda 650 bin konut inşa etmeyi hedefliyoruz. Şehirlerimizi eskisinden daha güvenli, dayanıklı hale getirmekte kararlıyız. Depremin ülkemiz ekonomisine maliyeti toplam 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu ağır yükün altından, siz dostlarımızın da desteğiyle inşallah hep birlikte kalkacağız." dedi.

Yavuz Ağıralioğlu'ndan Faik Öztrak'a zehir zemberek sözler Yavuz Ağıralioğlu'ndan Faik Öztrak'a zehir zemberek sözler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen bu konferansı memnuniyetini belirten Erdoğan, "Konferansa video mesajı göndererek destek sağlayan kıymetli dostum Sayın Şansölye Olaf Scholz'a teşekkür ediyorum. Türkiye ve Almanya'ya ilaveten Avrupa'nın birçok ülkesinden konferansa iştirak eden firmaların varlığı bizleri ayrıca sevindirmiştir. Katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.