Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine ziyarete geldi. Liderlerin konteyner kent ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki Malatya'daki sarsıntılarda da can kayıplarımız oldu. Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğinin altını tekrar çiziyorum, vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz. Depremin vurduğu tüm il ve ilçelerdeki vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz.

  • Maraş'ta 41 binin üzerinde personel ve 5 bin 733 iş makinesi görev yaptı. Sadece ilçemizde 1000'in üzerinde, Maraş genelinde 12 bin 683 vatandaşımız hayatını kaybetti.

'77 BİN ÇADIR DAĞITIP KURDUK, 24 BİN KONTEYNER PLANLAMASI YAPTIK'

  • Kısa sürede tüm engellerin üstesinden gelmeyi başardık. Karşımıza çıkan zorlukları birer birer aşarak her alanda depremzedelerimizin yanında olduk.

  • Maraş genelinde çadırda, kamu tesislerinde, yurtlarda, okullarda ve diğer alanlarda 461 bin vatandaşımızı barındırıyoruz. Sadece Maraş'ta kurduğumuz ve dağıttığımız çadır sayısı 77 bine ulaştı. 24 bin konteyner planlaması yaptık, bir kısmını kurduk.

  • Abonelerimizin yüzde 75'ine doğalgaz verilmesini sağladık. İçme suyu arzında yüzde 98 oranına ulaştık.
  • Birkaç ay içinde deprem bölgesi genelinde köy evleriyle birlikte 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Kahramanmaraş, Elbistan için hemen şimdi inancıyla ilk etapta Maraş'ta 83 bin konut ve 18 bin 681 köy eviyle bismillah diyoruz. Sizlerden bunun için 1 yıl müsaade istiyorum.
  • Konutlar zemin + 3 veya 4 kat şeklindeki binalarda 3 oda - 1 salon olarak inşa edilecek. Fay hattı ve zemin sıvılaşması olan yerlerde yapılaşmaya izin vermemekte kararlıyız. Yeni yapılaşmaları ovalardan dağlara doğru kaydırıyoruz.
  • Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak binalarımızın yıkılıp insanlarımızın altında kaldığı dönemi sona erdirmek için çalışacağız.

  • Her kim zehirli diliyle veya tahrik ederek kentsel dönüşümü engellemeye kalkarsa doğrudan milletimizi ve ülkemizi sırtından hançerlemiş olacaktır. Bu ülkenin yeni acılara tahammül yok. Biz de ideolojik veya keyfi sebeplerle kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade etmeyeceğiz.