Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından CHP de devralınan belediyelerin mali tablolarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Ankara Etimesgut'ta CHP'nin adayı olarak seçime katılan ünlü isim Erdal Beşikçioğlu seçimi kazanarak mazbatasını aldı. Beşikçioğlu, CHP'li diğer belediye başkanlarından farklı bir çıkışla gündem oldu.

Beşikçioğlu diğer CHP'li belediye başkanlarının aksine belediyeyi borçsuz aldığını duyurdu. 'Şanslıyız' diyen Beşikçioğlu, "Enver Bey bize borçsuz bir şekilde teslim etti belediyeyi. Biz de kaldığımız yerden devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Fatih Erbakan'dan çarpıcı açıklama: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız Fatih Erbakan'dan çarpıcı açıklama: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Demirel'den Beşikçioğlu'na cevap

Eski Etimesgut Belediye Başkanı MHP'li Enver Demirel de Beşikçioğlu'na açıklamasından dolayı teşekkür ederek bir mesaj paylaştı. Demirel'in mesajı şu şekilde:

"Milliyetçi Hareket Partisi'nin üretken belediyecilik anlayışıyla; uyguladığımız mali disiplinle kendi kaynaklarımızla, borçsuz, faiz ödemeden; hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artran onlarca hizmet ürettik. Etimesgut Belediyesi gerçekleştirdiği onlarca tesise, hizmete rağmen borcu olmayan ve hizmet üretebilecek kaynağı olan Türkiye'nin ender belediyelerinden biridir.

Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Erdal Besikçioğlu'na 'borçsuz belediye devraldıkları' yönündeki dürüst açıklamaları için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum."

CHP'nin duyurduğu borçlar

CHP sosyal medya hesaplarında da 31 Mart yerel seçimlerinde partinin kazandığı belediyelerin toplam borçları duyurmuştu. Partinin, resmi X hesabından nüfus karşılaştırmasıyla birlikte paylaşılan bilgiye göre bazı belediyelerin borçları şöyle:

Denizli Büyükşehir Belediyesi: (1 milyon nüfus) 11,1 milyar TL

İstanbul Sancaktepe Belediyesi: (490 bin nüfus) 2 milyar TL

Kütahya Belediyesi: (575 bin nüfus) 1,7 milyar TL

Kilis Belediyesi: (155 bin nüfus) 502 milyon TL
Edirne Keşan Belediyesi: (85 bin nüfus) 483 milyon TL

Antalya Kaş Belediyesi: (65 bin nüfus) 400 milyon TL

İzmir Kiraz Belediyesi: (43 bin nüfus) 332 milyon TL

Kütahya Gediz Belediyesi: (50 bin nüfus) 262 milyon TL

Afyonkarahisar Dinar Belediyesi: (47 bin nüfus) 125 milyon TL

Denizli Tavas Belediyesi: (41 bin nüfus) 61 milyon TL

Editör: Nigar Topcu