Geçtiğimiz günlerde Yılmaz Güney'in ölüm yıl dönümüydü. Özellikle sosyal medyada Yılmaz Güney hakkında ağır eleştiriler ve hakaretler meydana getirildi.

Cumartesi Annleri 966. haftasında: Yine gözaltı Cumartesi Annleri 966. haftasında: Yine gözaltı

Fatih Altaylı da köşe yazısında Yılmaz Güney'e yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu.

Gazeteci Enver Aysever, eleştirilere maruz kalan Yılmaz Güney hakkında konuştu.

Aysever, Yılmaz Güney'in yoksul bir Kürt çocuğu olup sinema sektörüne adım attığını söyleyerek,  "Yılmaz Güney birden fazla boyutta tartışılabilecek bir figürdür. Bir tanesi, Yılmaz Güney dünya sinemasında ilk defa bizim topraklarımızdan çıkan ve bir Kürt olan, bir toplumsal meseleyle birlikte ve dünyanın en büyük sinema ödüllerinden birisini almış bir sanatçı. Dolayısıyla biz sanatçıları dünyanın en iyi, en görgülü insanları, en edepli insanları diye tarif etmiyoruz." dedi.

"AYDIN OLMASI ÖRNEK ALINACAĞI ANLAMINA GELMEZ"

Yılmaz Güney'in toplumsal meselelere duyarli bir kişi olduğunu söyleyen Aysever, şöyle devam etti:

"Yılmaz Güney bir Kürt olduğu için 'Kürt meselesi'ne duyarlı, ana dilde eğitim, işçi sınıfının sorunları dahil olmak üzere hem 'Kürt meselesi'nin öteki olma sorunu hem Türkiye'deki sosyalist hareketin sorunlarını bir arada dile getirmiş bir düşünür, aydın kimliği taşımış sanatçı. Düşünür ya da aydın olmak da toplumun en örnek kişisi olmak anlamına gelmez. Kürt sorununda ve Türkiye'deki sosyalistler ve sanatçılar konusunda eğer Yılmaz Güney'in bir rol üstlendiğini görmezden gelen varsa ona dangalak denir."