TV100 ekranında her pazar yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti'ne bu hafta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç konuk oldu.

Adayın 15-16 Şubat tarihlerinde kamuoyuna açıklanacağını belirten Engin Özkoç, '13 Şubat'ta Millet İttifakı adayını kesinleştirecektir. Adayın açıklanması Şubat 15-16'yı bulabilir. Her siyasi parti adaylık söz konusuysa kendi liderini aday göstermek konusunda hassasiyet gösterir. Altılı Masa'nın her liderinin ayrı önemi vardır. Benim gönlümdeki aday Kılıçdaroğlu'dur' dedi.

'13 ŞUBAT'TA ADAY KESİNLEŞECEK'

Beşli çete diye ifade ediyoruz ama bunu 50, 100, 150 olarak görmek lazım. Bu Sarayı besleyen, azınlağa geri dönüşü olan bir sisteme dönüşmüş durumda. Ekonomiyle ilgili gençlerin, kadınların, işçilerin, emeklilerin, çiftçilerin, emeklilerin nasıl bir çözüme kavuşacaklarını yarın tek tek açıklayacaklar. 13 Şubat'ta Millet İttifakı adayını kesinleştirecektir. Adayın açıklanması Şubat 15-16'yı bulabilir. Her siyasi parti adaylık söz konusuysa kendi liderini aday göstermek konusunda hassasiyet gösterir. Altılı Masa'nın her liderinin ayrı önemi vardır.

AKŞENER 'HAYIR' DERSE BİR B PLANI VAR MI?

Kılıçdaroğlu yönünde güçlü bir beklenti var. Adayı açıkladık diyelim. Bundan sonra Altılı Masa'nın liderlerinin ne söylediğine, Altılı Masa'nın açıklamalarına kimse bakar mı? Adaya bakarlar. Biz tek adam yönetimi istemiyoruz. Biz adayın değil, görüşlerin; adayın değil, sistemin öne çıkmasını istedik; sistemin tartışılmasını arzu ettik. Bugün Parlamenter Sistemi yüzde 90 istiyor. Toplum darbe yasalarından arınmış bir anayasa istiyor, oranı yüzde 75'lerde. Cumhur İttifakı, bunların tartışılmasını istemiyor. Sistemi tartıştırmak istemiyor. O sadece adayı tartıştırmak istiyor. Biz bunun tartışılmasını istedik.

MAĞDUR KİMLİĞİNE SIĞINIYOR

Erdoğan'ın aday olamayacağını daha önce de söylemiştik. Mağdur kimliğine sığınıyor. Anayasada varsa neden hukuki yollar denenmiyor vesaire trollerini de harekete geçirdi. Çünkü buradan bir mağdurluk çıkarmak istiyor. Artık sana olan güven bitmiştir. Biz CHP olarak ayasalara aykırı görüp de AYM'ye gitmediğimiz bir durum oldu mu hiç? AYM'ye taşımazsak görevimizi yapmamış olur. Bunlar hukuki olarak kayda geçirilmesi şeylerdir. Kılıçdaroğlu'nun 'nereye itiraz edeceğiz' açıklamasıyla AKP'nin liderinin mağduriyet yaratma isteğiyle ilgili. 'Bırak bu mağduriyet aykalarını, karşıma çıkmanın hiçbir önemi yok' diyor. Kılıçdaroğlu'nun 'YSK'ya güvenmiyorum' sözü halkta endişe yaratmalı.