Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasına günler kala Bakan Mehmet Şimşek, enflasyonun seyriyle ilgili net konuştu. Enflasyonda düşüş için temmuzu işaret edip tarih veren Şimşek, 12 ay sonraki yüzde 36 enflasyon hedefinin altını çizdi. 

"MERKEZ BANKASI ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAK

Bakan Şimşek'in Kanal 7 canlı yayınındaki konuşmasından öne çıkan mesajları şöyle:

Orta Vadeli Programın özü dezenflasyon yani enflasyonu tek haneye indirmek. Para politikalarını işlevsel hale getirmek için üç yıllık bir program yaptık. Orta Vadeli Programın Üç temeli vardır. Dezenflayon amacımızı enflasyonu tek haneye indirmek. Programın birinci esası dezenflasyon. Sıkı para politikası, sıkı maliye politikası dolayısıyla enflasyon düşecek.

Bir sigara grubuna daha dev zam! Bir sigara grubuna daha dev zam!

Bu program ilk olarak tek haneye düşürmeye yönelik bir program. Bunun için sıkı bir para politikası var. Merkez Bankası'ndaki arkadaşlar işlerini yapıyorlar. Merkez Bankası enflasyonu çapalayacak çerçevede parasal sıkılaşmaya gitti. Şartlar neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacak.

YENİ VERGİ OLACAK MI?

Geçen sene deprem nedeniyle çok büyük bir açıkla karşı karşıyaydık. Dışarıdan borçlanmak yerine açığı azaltmaya gittik. Bundan dolayı vergi artışlarına gittik. Bunlar doğrudan doğruya enflasyon. 2024'te bunlar olmayacak. Bunlar da tek seferlik etkiler. Enflasyonist yeni vergi olmayacak.

KDV genel oranını artırmayacağız, Kurumlar Vergisi'ni artırmayacağız ancak istisna muafiyetleri gözden geçireceğiz. Verimlilik ne durumda bakacağız.

ENFLASYONDA 'YÜZDE 36' İÇİN TARİH VERDİ

Enflasyon mayısa kadar yükselmeye devam edecek. Yükselen yıllık, düşen aylık enflasyon. 12 ay sonra enflasyon yüzde 36'ya düşecek. Enflasyon 3 Temmuz'dan itibaren düşmeye başlayacak. Çünkü çıktı açığı temmuzda eksiye dönüyor. Baz etkisi var. Para politikası gecikmeli çalışıyor. Başından beri enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacak diyoruz. Enflasyonda düşüş trendi başlamış durumda. Bir program var sabırla kararlılıkla uygulayacağız.

Editör: Hatice Kübra