Son zamanlarda yüksek seyreden enflasyon hayatımızın neredeyse her alanını olumsuz etkilerken borsada işlem gören bazı işletmelerin enflasyon etkisiyle değer artışı gösterdiği gözlemlenmektedir. Bu durum da hisse değerlerine yansıyınca kazanç kaçınılmaz olabilmektedir.

Zaman zaman bazı makalelerde enflasyon artışının tüketim harcamalarını artıracağından ve dolayısıyla yatırımları azaltacağından bahsedilse de burada anlatmak istediğim daha farklı bir konu var: “Enflasyonun şirket değerleri üzerindeki etkisi.” Yani, yüksek seyreden enflasyon, şirketleri doğrudan etkilerken bu durum hisse değerlerine de olumlu yansıyabilmektedir.

En kolay ve anlaşılabilir örneği varlıklar kaleminden verebiliriz aslında. Şöyle ki, enflasyonun yoğun olduğu bir dönemde bir şirketin duran varlıklarında bir önceki seneye göre en az enflasyon oranında artış olması beklenir. Yine yükselen enflasyon neticesinde şirketlerin satış gelirlerinde ve karlılıklarında da artış olması kaçınılmazdır.

Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar için enflasyon dönemleri bir nevi riskin nispeten düşük, kazancın yüksek olduğu dönemlerdir. Tabi burada yatırımcıların kulaktan dolma bilgilerden daha ziyade verilerden elde ettikleri yorumlarla yatırım yapmaları gerekmektedir.

Şirketlerin bilançolarında yer alan kalemlerin iyi bir şekilde analiz edilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir. Örneğin, enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda dövizde artış bekleniyorsa orta ve uzun vadede döviz borçlanması yüksek olan işletmelerin risk içermesi beklenirken, yine aynı ortamlarda orta ve uzun vadede TL borçlanması olan şirketlerin ödemelerinin enflasyonun da etkisiyle değer kaybına uğrayacağı beklenir.

Herkesin anlayacağı dilden konuşursak, bir şarküteri geçen sene 10 kg. peynir sattığında ortalama 800 TL ciro elde ediyorken bu sene aynı miktarda peynirden 1500 TL ciro elde etmektedir. Yine aynı işletmenin geçen sene 1.000 TL bir kredi ödemesi için 12,5 Kg. peynir satması gerekirken bu sene 6,65 Kg. dolaylarında peynir satması yeterli olacaktır. (Rakamlar örnek teşkil etmesi açısından tahmini olarak belirlenmiştir.)

Sonuç olarak şirketleri yakından takip eden ve analiz yeteneğine güvenen yatırımcılar için enflasyon ortamında borsada değerlendireceğimiz yatırımlarımız bizlere enflasyonun üzerinde getiri sağlayabilir.

Yalnız herşeyden önce borsada yatırım yapacak olanların bilmesi gereken en önemli konu şudur: Borsa oyun oynama alanı değil, yatırım yapma aracıdır.

Sağlıkla kalın.