Emekli ve memurlar gözünü temmuz ayında yapılacak zama dikti.Seçim öncesinde zam yapılmayan emekliler temmuz ayında refah payı artışı bekliyor. TV100 yayınına katılan Ekonomist Muhammet Bayram emekli maaşında zam oranını ve en düşük emekli maaşı beklentisini paylaştı. 

Ekonomist Muhammet Bayram'a göre, SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Memur ve memur emeklileri ise enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı alacaklar. Ancak Bayram, sözleşme zammının kayıplara neden olabileceğini belirtti.

'Dolar yükselecek mi?' sorusuna Mehmet Şimşek'ten net cevap! 'Dolar yükselecek mi?' sorusuna Mehmet Şimşek'ten net cevap!

YÜZDE 30'LUK BİR ARTIŞ YAPILABİLİR

Bayram sözlerine söyle devam etti:

"İlk 4 ayın enflasyonu yüzde 18.72, daha mayıs ve haziran enflasyonu açıklanmadı. Mayıs haziran aylarında yüzde 3'ler civarında enflasyon gelirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında olacaktır. Tabii burada SSK ve Bağkur emeklileri ve diğer memur emeklileri, özellikle de en düşük emekli maaşı alanlar enflasyon karşısında ezilecekler."

"Sayın Cumhurbaşkanı da buna ilişkin olarak, 'Hassasiyetin farkındayız' açıklamasında bulunmuştu. O yüzden ben bu dönem de küçük bir refah payı artışı bekliyorum. Yüzde 5'lik bir artış öngörüyorum. Benim öngörüm yüzde 25'e bir 5 puan daha artışı yapılıp yüzde 30'luk civarında bir artış yapılacağı yönünde." şeklinde konuştu.

Emekli maaşıyla kök ücret arasında bir farklılık var. Bu bir bilmece. Kök maaş üzerinden bir yüzde 25'lik artış yapılıyor diyen Ekonomist Muhammet Bayram, "Bu dönemde en düşük maaşı, kök maaşı sabitlenirse şu anda kişinin en düşük kök maaşı 10 bin TL olursa en düşük emekli maaşı seviyesinde yüzde 25'lik bir artış olursa 12 bin 500 TL alacak ya da yüzde 30'luk bir artış olursa 13 bin TL olacak." dedi.


ÖNGÖRÜM EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 15BİN TL ÇIKARILMASI YÖNÜNDE 

Bayram,''En düşük emekli maaşının da 15 bin TL'ye çıkarılması yönünde öngörüm. Eğer bu olursa yıllardan beri muhalefet konusu olan asgari ücrete yakınsama konusunda en düşük emekli maaşına bir adım atılmış olur.Bununla beraber de 15 bin TL üzerine çıkartılarak kök ücreti de en düşük emekli maaşına sabitlenmesi bundan sonra emeklinin ne alacağını bilmesi anlamına gelecek." ifadelerini kullandı.

Editör: Gülşah Yıldız