Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ)  son açıkladığı verilere göre açlık sınırı 12 bin 198 TL olarak açıklanmıştı. Asgari ücret bile 11 bin 402 TL iken emeklilerin büyük bir kısmı ise 7 bin 500 TL aylıkla hayatını sürdürmeye çalışıyor. Fakat artan konut, market fiyatları ve hayat pahalılığı nedeniyle emekli ev kirasını bile ödeyemez durumda.

Türkiye’de Ağustos enflasyonu TÜİK’e göre yıllık yüzde 58,94, ENAG’a göre ise yüzde 128, 05 olarak gerçekleşti.

ÇOK BİR ŞEY İSTEMİYORUZ, İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ

Büyükşehirlerde yaşayan, işçi ve emeklilerin maaşlarından konut kiralarını ödedikten sonra yaşamaya el vermiyor. Artan konut kiraları ve her gün gelen zamlarla vatandaş geçinemediğini her gün dile getiriyor. Temmuz ayında da bekledikleri zammı alamayan emekliler 7.500 TL ile yaşanmadığını ifade ediyor.

MARKETLER ALDI BAŞINI GİDİYOR

''Bir aldığımızı sonraki gün artan fiyatla görmek sadece cebimizi değil yüreğimizi de yakıyor'' diyen emekli ''torunlara meyve alamaz hale geldik açlık sınırının 12 bin olduğu ülkede 7.500 TL ile geçinmemizi bekliyorlar'' şeklinde durumun zorluğunu ifade etti.

Sokak röportajına konuşan bir emekli '' Maaşlar hiç tatmin etmiyor, maaş daha gelmeden enflasyon alıp götürüyor.'' şeklinde geçinmenin zorluğundan dem vurdu. Hal böyle iken emekli sesi duyulsun istiyor.

GEÇİŞ DÖNEMİNDEYİZ

Enflasyonun giderek artmasıyla ayaklanan vatandaşa, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından yanıt verdi, "Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz. Sonuçta sabretmemize değecek" dedi.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 52,1

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 59,46’dan yüzde 67,22’ye yükseldi. 12 ay sonrasının enflasyon beklentisi yüzde 42,01’den yüzde 44,94'e, 24 ay sonrasının beklentisi yüzde 23,87’ye çıktı.

YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİAnkatte dolar/TL tahmininde de yükseliş görüldü. Önceki ay 29,82 olan yıl sonu dolar tahmini 30,14'e çıktı.

Ek MTV'de tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti Ek MTV'de tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti