Milyonlarca emekli, ocak ayı artışından kaynaklı refah payı farklarını aldı. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur'luların emekli maaşı farkları hesaplarına yatırıldı. Bu şekilde emeklilerin toplam ocak ayı artışı, memurlar ve memur emeklileri ile eşitlenerek yüzde 49,25 oranında gerçekleşti. 

Bayrak İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Zamlı maaşların belirlenmesinin ardından bu yılın nisan ve haziran aylarında ödenecek ikramiyeler için zam çalışmasının ayrıntıları da netleşmeye başlıyor.

Bakan Işıkhan, "Emeklilerimize bir seferlik 5 bin lira destek verdik. Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanı'mız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanı'mızın takdirine sunup ondan sonra da talimatları doğrultusunda gerekli çalışmaları ve adımları atarız. Hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Bu çerçevede, çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz" şeklinde konuştu.

Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı Ramazan menüsü fiyatları ikiye katlandı

Sabah'ın haberine göre, bayram ikramiyesine zam için 2 formülün öne çıktığı konuşuluyor. Bu formüllerden birisi kabul edilip TBMM'ye yasa teklifi verilecek ve emekliler 2024 yılında ikramiyelerini zamlı olarak alacaklar.

Masada Hangi Rakamlar Var?

Birinci formülde, emeklilere yapılan refah payı dahil yüzde 49,25 oranında bir artış tahmin ediliyor. Buna göre, 2 bin liralık ikramiye 3 bin liraya çıkarılacak ve emekliler her iki bayramda toplamda 6 bin lira ikramiye alabilecekler.

İkinci formül ise "Cumhuriyetin 100. Yılı" dolayısıyla verilen 5 bin lira rakamına odaklanıyor. Bu formüle göre ikramiyelerin 5 bin liraya çıkarılması ve her iki bayramda emeklilere toplamda 10 bin lira ödenmesi düşünülüyor. Böylece, emeklilerin toplam ikramiye ödemeleri, yeni taban maaş olan 10 bin liraya yükseltilmiş olacak.

Emekli bayram ikramiyesi düzenlemesi Mart ayında Meclis'e sunulacak ve yasalaşması bekleniyor. Önerilen düzenleme, nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi uygulanacak.

Bu çalışmanın tamamlanması ve TBMM'ye yasa teklifi olarak sunulmasıyla birlikte, düzenlemenin Mart ayının son haftalarına kadar yasalaşması bekleniyor. Ayrıca, ikramiye artışında yıllık enflasyon rakamlarının da dikkate alınabileceği konuşuluyor.
 

Editör: Şevval Başçakır