SpaceX'in CEO'su olan Elon Mıusk yakın zamanda fırlatılacak olan Starship rokeyinin yeni görüntülerini paylaştı. 51 yaşındaki iş insanı, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Starship fırlatılmaya hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte 3 milyar dolar değerindeki roketin boyu 395 metreyi buluyor ve "dünyanın en güçlü roketi" olarak anılıyor. 

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Starship'in yakın zamanda havalanabileceğini duyurdu. Ancak, Musk'ın firmasının etkinliğin gerçekleşebilmesi için bir fırlatma lisansına ihtiyacı bulunuyor. 

Diğer taraftan Musk, Starship'in kalkış sırasında roketin  patlama ihtimalinin yüzde 50 olduğu konusunda uyarıda bulundu ve fırlatmanın “sıkıcı olmayacağını” sözlerine ekledi. 

İNSANLIK İÇİN YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Diğer taraftan SpaceX'in Starship'i i fırlatışı, Musk'ın Ay'a ve Mars'a insan ve kargo taşıyarak insanlığı  "çok gezegenli" bir tür haline getirme hedefinde bir kilometre taşı görevi görecek. FAA tarafından yayınlanan duyuruda Starship'İn , yörüngeye fırlatılması içim beklenen ilk tarihinin 10 Nisan olduğu belirtilirken, yedek tarihler 11 ve 12 Nisan olarak listelendi. Ancak, FAA tarafından yapılan açıklamada, "FAA, SpaceX Starship Super Heavy operasyonu için bir lisans belirlemesi yapmamıştır." denildi. Musk'tan gelen en son açıklama, ise fırlatmanın Nisan ayının üçüncü haftasının sonunda gerçekleşeceği yönünde oldu.