Yapılan seçim sonucunda Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı, Ekrem İmamoğlu oldu. Ancak İmamoğlu CHP'nin delege sayısından fazla oy aldı.

TBB'de büyükşehir, il ve nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçe belediyelerinin başkanları doğal delege kabul ediliyor. Seçilmiş delegelerle birlikte TBB’nin delege sayısı 868’e ulaşıyor.

CHP Tek Başına Çoğunluğu Sağladı

Sözcü'nün haberine göre, CHP 448 delegesi ile tek başına çoğunluğu sağladı. Ancak Ekrem İmamoğlu, CHP’nin delege sayısını 67 farkla geçerek 515 oyla başkan seçildi. İktidarın desteklediği AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oy alabildi.

Yılmaz Tunç, Ayşe Ateş-Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin detaylarını anlattı! Yılmaz Tunç, Ayşe Ateş-Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin detaylarını anlattı!

İYİ Parti, DEM Parti ve YRP'den Destek

Bu 67 farkın içinde İYİ Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) de etkisi var. Ancak, AK Partili belediye başkanlarının da İmamoğlu’na destek verdiği belirtiliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Ondan fazla AKP belediye başkanının İmamoğlu’na oy verdiğini görüyoruz. Aradaki oy farkı iktidarı da şaşırttı” dedi.

Editör: Nigar Topcu