CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu Yakası'ndaki 6 ilçede atıksu, yağmur suyu ve dere ıslahı çalışmalarının temel atma töreninin ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, Meral Akşener'in son açıklamalarına ilişkin sorulan bir soruya ümit vadeden bir cevap verdi.

Bir muhabirin, "İstanbul İttifakı'ndan söz etmiş, Akşener’in kapıları kapatmayacağını söylemiştiniz ama dün Akşener’in bir açıklaması oldu; ‘İstanbul’u alan Türkiye'yi alamıyormuş' diye. İttifakla ilgili ne söylemek istersiniz? Akşener’le bir görüşmeniz olacak mı?" sorusuna İmamoğlu, şu şekilde yanıt verdi:

"Daha önce de söyledim. Liderler seviyelerindeki olan münazaralara ya da birtakım görüşlere buradan söz söylemeyi kendi adıma doğru bulmuyorum. Ama biz 2019'da yaptığımız sağlıklı ittifakın temelinde gerçekten bir İstanbul ittifakı vardı ve bunun özünde büyük bir toplumsal ittifak oluşmuştu. Zaten o başarı İstanbul’a  tarihi bir demokrasi zaferini, başarısını yaşattı. Yüzde 55'e yakın bir oyla bir belediye başkanı seçildi. İşin ucunda ve bütün kötülükleri bertaraf etti. Demokrasiye yapılmak istenen ağır darbeleri ortadan kaldırdı. Bu bağlamda önemli bir sonuç ve önemli bir ittifak süreciydi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını bekliyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını bekliyoruz

"İNANCIM HÂLÂ TAM"

"Ben bu yönüyle hem tabandaki o büyük toplumsal ittifakın, İstanbul İttifakı'nın kurulabileceğine hem de siyasi ittifakların da müzakere edilebileceğine olan inancım hâlâ tam." diyen İmamoğlu, "Konuşmalar, bu görüşler ifade edilecektir. Ama günü geldiğinde makul görüşmeler için zeminlerin de oluşabileceğini düşünüyorum. Elbette buna Sayın Akşener de dahil." ifadelerini kullandı.