İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde DEM Parti adayının büyük farkla kazanmasına rağmen mazbatanın AK Parti'li adaya verilmesine ilişkin bir açıklama yaptı. İmamoğlu, hükümete net bir mesaj vererek halk iradesine saygı duyma çağrısında bulundu.

İmamoğlu'nun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hukukçuların bütünüyle hukuk dışı buldukları bir karar gerekçe gösterilerek Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez." ifadelerine yer verdi.

Özgür Özel'den Hatay seçimlerine ilişkin YSK'ya 'tam kanunsuzluk' başvurusu Özgür Özel'den Hatay seçimlerine ilişkin YSK'ya 'tam kanunsuzluk' başvurusu

Ayrıca, seçimlerin siyasi amaçlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı tepki gösterme ve demokrasiden yana tavır alma çağrısında bulunan İmamoğlu, "Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız. Milli iradenin üstünlüğü Cumhuriyetimizin temel değerlerinden biridir. Hükümeti ve mahkeme heyetlerini, son yıllardaki tavırları artık terkedip, asıl ve en büyük irade olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyorum." şeklinde devam etti.

Editör: Nigar Topcu