CHP lideri Özgür Özel'in Ekrem İmamoğlu'nu cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda destek vereceğini açıklaması gündem oldu. CHP lideri Özgür Özel'in çıkışı sonrası İstanbul'da yeniden aday olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan beklenen açıklama geldi.

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken Medyascope‘un sorularını yanıtladı. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan İmamoğlu, "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusuna yanıt verdi.

DİKKAT ÇEKEN DEM PARTİ AÇIKLAMASI: "İMAMOĞLU'NA OY VEREBİLİRLER"
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) İstanbul’da aday çıkarmasını değerlendiren İmamoğlu, “Siyaseten DEM Parti’ye oy verebilirler ama İstanbul’da da memnun oldukları, 650 bin insana Annekart dağıtan, 100 bin gence burs dağıtan Ekrem İmamoğlu’na oy verebilirler. Onların o özgür iradesiyle benim bağım arasına kimse giremez, giremeyeceğini düşünüyorum” dedi. İmamoğlu DEM Parti ile CHP’nin ittifak yapmadığını, kent uzlaşısı bağlamında Esenyurt üzerinde anlaştıklarını vurguladı.

“'ACEMİ ADAY' DİYEREK SAYGISIZLIK YAPTIĞIMI ASLA DÜŞÜNMÜYORUM”
Ak Parti’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum’a neden “acemi aday” dediğini anlatan İmamoğlu, saygısızlık yapmadığını söyledi:

12 yıl aradan sonra ilk ziyaret: Erdoğan yarın Irak'a gidiyor 12 yıl aradan sonra ilk ziyaret: Erdoğan yarın Irak'a gidiyor

“Saygısızlık yaptığımı asla düşünmüyorum. Acemi sıfatı bir tespit, bir alay değil. Dersine iyi çalışmamış. Ben İstanbul’a ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Semt isimlerini şaşırmıyor, bence bilmiyor. İstanbul’la bir bağı yok, kendi yaşam geçmişine de baksanız bu tespitli zaten, yok. Eğitimi, yaşamı, vakit geçirdiği vs. gibi bir durumu yok.”

“BEN DEĞİL, CUMHURBAŞKANI BENİ MUHATAP ALIYOR”
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı muhatap almadığını vurgulayan İmamoğlu,

“Ben Cumhurbaşkanı’nı muhatap almıyorum, o beni muhatap alıyor. Bana ‘zat’ diyor, ‘zevat’ diyor, ismimi dillendiremiyor. Çünkü Allah’a şükür, rahmetli dedemin verdiği güzel ismi dile getirirse, ‘Ekrem’den -Hz. Muhammed’in ismi diye bana verdi dedem- imtina ediyor, ‘İmamoğlu’ dese hepten oylar gidecek, ‘Ekrem İmamoğlu’ diyemiyor. Benim ismimi diyemiyor ama her yerde beni anıyor, her yerde bana laf atıyor. Ben cevap vermem gerekiyorsa veriyorum” diye konuştu."GENEL BAŞKANIMIZLA ARAMIZDA HİÇ KİMSE YOK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Bir kere biz hiç kimsenin tahmin edemeyeceği seviyede saygı, sevgi, samimi, adanmışlık, içtenlik duygularını kapsayan bir diyalog içindeyiz. Bizim Sayın Genel Başkanımızla aramızda hiç kimse yok. O bakımdan çok memnunum ve çok razıyım. Eğer ben bir konuda bir şey sormam gerekiyorsa tabii ki ben Genel Başkanıma sorarım” dedi.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?
Tek hedefinin İstanbul olduğunu, 2028 Genel Seçimleri’ni konuşmak istemediğini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:“Sayın Genel Başkanımız (Kemal Kılıçdaroğlu), cumhurbaşkanı adayımız oldu. Ben iddia ediyorum, en çok çalışan, en büyük emeği veren bendim. Başaramadık. Sonra ‘değişim’ dedik, ne oldu? Genel Başkanımız Özgür Özel oldu. Başka partiden aday olacak dediler? Ne oldu? CHP’den oldum. Benim hararetim, arzum, İstanbul’a dair hayallerim ne bir ne de 100 programa sığar. Benim konuştuğum tek mesele gerçekten İstanbul. Önümüzdeki beş yılın her anlamda iyi olacağını görüyorum İstanbul adına. Bunu yaşamak ve yaşatmak istiyorum. 2028’e dört yıl var, bugünden onu konuşmak benim adıma hadsizlik olur.”

Editör: Aliye Tulum