Ekrem İmamoğlu açıkladı! Depremde hayat kurtaran yöntem İstanbul'da uygulanacak

Kahramanmaraş depremi sonrasında olası İstanbul depremi için önlemler alınmaya başladı. Hatay'daki afet bölgesinde İBB'nin yardım faaliyetlerini yerinde yöneten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu depreme yönelik alacakları önlemlere ilişkin açıklamalar yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Antakya'da karbon elyaf yöntemiyle güçlendirmesi yapılan ve geçirdiği üç depremde de yıkılmayan binayı iinceledi. Ekrem İmamoğlu, bu modeli İstanbul'da da uygulayacaklarını aktardı.

Ekrem İmamoğlu Karar yazarları Mustafa Karaalioğlu ve Yusuf Ziya Cömert’in sorularını yanıtladı. Ekrem İmamoğlu, “25 yıl kentsel dönüşüm açısından boşa harcandı. Bu hızla devam edilirse de 100 yılda ancak tamamlanabilir. O yüzden İstanbul’da olası bir depremde yıkılacağı kesin olman binalarda insanlarımızı kaybetmemek için acilen karbon elyaf yöntemiyle koruma sistemine geçiyoruz" dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni projenin hafta sonu İstanbullulara açıklanacağını da sözlerine ekledi.

İmamoğlu, bu konudaki çalışmalara hız vererek, İstanbul’da kentsel dönüşümü yapılamadığı için herhangi bir depremde enkaza dönüşme riski taşıyan binalarda bir an önce bu güçlendirmenin yapılması için düğmeye bastı. Halen birçok binada uygulanmakta olan yöntemin yaygınlaşması için de yeni model geliştireceklerini belirten İmamoğlu şunları söyledi:

“Kaybedilen 25 yıl için içimiz yanıyor. Daha fazla beklemek ölüme davetiye çıkarmak demektir. O yüzden bir an önce karbon elyaf yöntemini İstanbullular’ın hizmetine sunacağız. Bunun için karbon elyafla güçlendirilecek binaların maliyeti için vatandaşa destek vereceğiz. Güçlendirme bedelini belediye olarak biz ödeyeceğiz, İstanbullular da bunu 3 yıla yayılan taksitlerle geri ödeyecekler. Böylelikle dayanıksız binaların en azından ayakta kalmasını ve ölüm riskinin azalmasını sağlayacağız.Vakit kaybetmeden bütün riskli binaları depreme dayanıklı hale getireceğiz. Bir yandan kentsel dönüşüm projelerimizi devreye sokacağız”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN