Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’ndaki başarıları üzerine Balıkesirli Ebrar Karakurt’un isminin şehrin Susurluk ilçesinde bir caddeye verilmesi için CHP’li Meclis Üyesi Murat Kula önerge vermişti. Ebrar Karakurt hakkında verilen önerge AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. CHP’den bir üye ters yönde oy kullandı.

Sağlığı tehdit edenleri ifşalıyordu: Gıda Dedektifi gözaltına alındı! Sağlığı tehdit edenleri ifşalıyordu: Gıda Dedektifi gözaltına alındı!

Evrensel'den Ramis Sağlam'ın haberine göre Susurluk Belediyesi İmar Komisyonu 11 Eylül 2023 tarihinde yaptığı toplantıda, Karakurt isminin “yeni açılacak” bir cadde veya sokağa verilmesi önerisi çarptırılarak “isim değişikliği” olarak değerlendirildi.

ÖNERGE ÇARPITILDI

Komisyon raporunda, “Yapılacak bir isim değişikliğinin cadde ve sokak üzerinde bulunan işletmelerde adres değişikliğine neden olacağı, işletmelere ait yazarkasa, vergi levhası, oda kayıt suretleri ve iş yeri açma ruhsatları gibi belgelerin değişmesine sebep verecektir" denildi.

İmar Komisyonu’nda reddedilen Ebrar Karakurt önergesi 13 Eylül’de Susurluk Belediye Meclis’inin Eylül ayı 2. oturumunda görüşüldü. İmar Komisyonu’nun çarpıtılarak değerlendirdiği rapor, CHP’li Meclis üyesi Kula’nın aleyhte oyuna karşılık, diğer meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Meclis üyesi Kula, önergenin görüşüldüğü Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Balıkesirli Ebrar Karakurt’un isminin “yeni açılacak” sokağa veya caddeye verilmesi önerisini tekrarladı.

'SUSURLUKLU DEĞİL DİYORLAR'

Rapora yansımayan fakat komisyon toplantısında dile getiren Kula, “Ebrar Karakurt Balıkesirli fakat Susurluklu değil diyorlar. Bu tez doğru değil. Meclis'ten oybirliğiyle Alpaslan Türkeş’in ismi bir caddeye verildi. Alpaslan Türkeş Susurluklu muydu? Adnan Menderes Parkı var, Adnan Menderes Susurluklu değil. Ebrar Karakurt çok başarılı milli bir voleybolcumuzdur. Türkiye’de takım halinde elde edilmiş en başarılı takımımızın en başarılı oyuncumuzdur” dedi.

'TESLİM OLMAMAMIZ GEREKİYOR'

Sayıları yüzde birleri bulmayan çevrelerin dayatmasına teslim olunmaması gerektiğini söyleyen Kula, “Kendileri gibi giyinmeyen, kendileri gibi düşünmeyen, kendilerinin siyasi partisine oy vermeye zorlayan bir kitle var. O kitlenin baskısına bu komisyon ne yazık ki bu rapora oy vererek teslim olmuştur. Ben Belediye Meclis üyelerimizin bunlara teslim olmayacağına inanmak istiyorum” diye konuştu.

'MESELE CİNSEL TERCİHİ DEĞİL'

Kula sözlerine, “Giyimi kuşamı, dini inancı, etnik kökeni, cinsel yönelimi, siyasi yönelimi ne olursa olsun herkesin bir arada kardeşçe yaşayabileceğimiz bir toplum istiyorum. Ebrar Karakurt, hemşerimiz olması nedeniyle aldığı eleştiriler ve linç nedeniyle sembol bir isim olmuştur. Karakurt’un burada linç edilmesinin asıl sebebi veya bu komisyon raporunun asıl sebebi Karakurt’un cinsel tercihi değildir. Çünkü 2 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden bir sokağın adı Zeki Müren Sokağı olarak tüm partilerin oybirliğiyle geçti. Mesele cinsel tercihi değil biat etmeyip o azınlığa teslim olmaması ve her türlü eleştiriyi göğüslemesidir. Eğer burada o küçük azınlığa teslim olursak bu ülkeye geleceğimize dair, bir arada yaşama umudunun azalmasına neden olacaktır” şeklinde devam etti.