Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, RAMS Park'ta yapılan sponsorluk sözleşmesinin ardından gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Trabzonspor ve Fenerbahçe maçının ardından yaşanan olaylar hakkında açıklamada bulunan Özbek, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un yabancı hakem açıklamasını da yanıtladı.

Özbek'in açıklamaları şöyle:

RAKİPLERİN İÇ İŞLERİYLE İLGİLENMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

"Ali Bey'in yaptığı açıklamalara bağlı olarak olağanüstü genele kurul çağrısı, ligden çekilme Fenerbahçe'nin iç işidir. Rakiplerin iç işlerine karışmak gibi bir geleneğimiz yok. Fenerbahçe Kulübü'nün genel kurulu, kendi aralarında toplanacak ve bu konuda karar alacaklar. Daha önce benzer söylemler olduysa da kendileri için en doğru kararı alacaklardır. Galatasaray Kulübü olarak rakiplerin iç işleriyle ilgilenmemiz söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

SÜPER KUPA ERTELENECEK Mİ?

"Süper Kupa finaliyle de ilgili karar mekanizması TFF'dir. O güne kadar ki gelişmelerle onu değerlendirecek TFF'dir. Türk futbolunun hayrı için Türk futboluna faydası olacak her şeyin Galatasaray arkasında durur."

ALİ KOÇ'UN İSTİFASI'NA SAYGI DUYUYORUM

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç'un istifasını kişisel bir karar olarak nitelendiren Özbek, "Kulüpler Birliği Vakfı önemli bir kurum. Türk futbolunun, Süper Lig'de oynayan takımların başkanlarından oluşan bir kurumdur. Ali Bey'in istifası kişisel bir karardır. Saygı duyuyorum. Daha önce bu görevi yaptım. Vakfın içinde değerli başkanlar var. İstifa sonrası oraya yine en iyi şekilde temsil edecek arkadaşlarımızdan birini seçeriz" şeklinde konuştu.

HANGİ SÖYLEMLERİMİZ BİZİ BUGÜNE GETİRDİ?

"Görüşmelerimiz, olayların olması, bu seviyeye gelmesi en önemli konu. Şimdi buraya nasıl geldik ? Geçmişten bugüne kadar ki söylemelerimize bakalım. Bu olaylar kendi kendine mi oluyor. Bizim söylemelerimizin neticesinde oluşan gerilim bu olayları tetikliyor mu ? Türk futbolunu yöneten yetkililerin buradan olaya başlaması gerekiyor. Her iki camiaya da geçmiş olsun diliyorum. Bu olayların giderek artan bir seviyeye gelmesi hepimizi endişelendirmektedir. Süratli ve adil bir çözüm bulmanın tek yolu olayların başlangıç anından bugüne nasıl geldik? Hangi söylemlerimiz bizi bugüne getirdi? Dileğim bu tür olayların ortadan kalkması, bu olayın bir milat olması, kişilerin ve kurumların cezalandırılması, adil bir araştırmanın yapılması. Güncel bir şekilde değerlendirmek yerine bu gerilimi neyin arttırdığını belirleyerek bu olayların önüne geçilmesi taraftarıyım."

TFF'NİN İHMALİ VAR MI YOK MU?

"Burada sadece kulüplerin değil, Türk sporunu yöneten TFF'nin ihmali var mı, yok mu? Bazı önlemleri almakta geç kaldı mı, kalmadı mı? Bunların incelemesini yapacağız. Bugün içinde bulunduğumuz olayların değerlendirmesini yaparken bu gerilimi arttıracak şeylerden kaçınmamız gerekiyor. Bugün bu söylemi tırmandıracak olayların içinde Galatasaray olarak artık hiçbir zaman olmayacağız. Artık bizlere daha büyük görev düşüyor. Ne söylediğimize, ağzımızdan çıkanı düşünmeye bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Kulüpler Birliği Vakfı'nda görüşmeler orada olacak. Orada oluşacak kanaat çok önemli"

MUSLERA AÇIKLAMASI

"Muslera'nın, Kerem'in, Barış'ın, Torreira'nın sözleşmelerinin hepsi yenileniyor. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmalarımız sonuçlandı. Özellikle Muslera ile ben bizzat görüştüm. Onlar da Galatasaray Kulübü'ne hizmet etmekten son derece memnunlar. Galatasaray da onların başarılı performansını değerlendirmek durumundadır. Bu konuyla ilgili Erden kardeşim de o açıklamayı yaptı. Söz konusu futbolcularla ilgili sözleşmelerin yenilenmesi yapılıyor. Herhangi bir problem yok. Muslera ile 1+1 yıllık anlaşma yapacağız" ifadelerini kullandı.

OLAYLARI YABANCI HAKEM SEVİYESİNE İNDİRMEK YANLIŞ

Fenerbahçe'nin Süper Kupa için yabancı hakem istemesiyle ilgili de konuşan Dursun Özbek, şunları söyledi:

EURO 2024'e çeyrek finalde veda ediyoruz EURO 2024'e çeyrek finalde veda ediyoruz

"Olayları bence yabancı hakem seviyesine indirmek son derece yanlış. Biz buraya nasıl geldik, bu seviyeye nasıl geldik ? Birbirimizi boğazlama seviyesine nasıl geldik? Bence bunun yabancı hakemle açıklayamazsınız. Bu ayrı bir tartışma. Herkes söylediğinin sorumluluğunu almak zorundadır. Artık öz eleştiri yapmanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Geçmişte söyleneneler, geçmişte ifade edilenler sanki yokmuş gibi davranılmasını son derece yanlış buluyorum. Ağzımızdan çıkanları bir dökelim. Salim kafayla değerlendirelim ve nerede hata yaptık bunu tespit edelim. Bütün futbol camiası için söylüyorum. Artık işin, lafın, sözün bittiği yere geldik. Onun için herkes dikkatli olsun. Herkes konuşurken haddini bilerek konuşsun. Bu yangının üzerine artık benzin dökmeye gerek yok. İş kontrolden çıkma noktasına gelmiştir. Onun için buradan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı olarak, bir ağabey tavsiyesi olarak algılanmasını istiyorum. Bunu söndürmek için de Türkiye Futbol Federasyonu'na, Disiplin Kurulu'na, kulüp başkanlarına, kulüp yöneticilerine, futbolculara büyük görev düşüyor. Kimse bu görevden kaçınamaz. Önemli olan Türk sporuysa herkes bu sorumluluğu almak zorunda."

Editör: Amine Ebrar