Domates ihracatına kısıtlama getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa'da yaşanan meyve-sebze krizi, fiyat artışları ve depremi gerekçe göstererek domates ihracatına 14 Nisan 2023 tarihine kadar kısıtlama getirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Bakanlığı domates ihracatı hakkında flaş bir karar aldı. Domates ihracatına kısıtlama getirildi. ihracat kısıtlama kararında Avrupa'da yaşanan meyve-sebze krizinin de etkili olduğu düşünülüyor.

Hatırlanacağı üzere İspanya ve Kuzey Afrika'dan tedarik sorunu nedeniyle İngiltere'de son haftalarda bazı zincir marketlerin sebze ve meyve reyonları boş kalmış ve domates başta olmak üzere bazı sebze ve meyve ürünlerinde tüketicilere satışlar adet bazında sınırlandırılmıştı.

DOMATES FİYATLARI 35-40 TL OLDU

Bu noktada Avrupalı şirketlerin domates tedariki için rotasını Türkiye'ye çevirmesi gündeme gelmişti. Söz konusu kısıtlama kararında Avrupa'dan gelecek olası ek talebin de etkili olduğu düşünülüyor. Sektör temsilcileri, domates ihracatına yönelik kısıtlama kararından en çok afet bölgesindeki domates üreticileri ile tek ekim yapan üreticilerin olumsuz etkileneceğini söylüyor.  Son dönemde domates fiyatları 35-40 TL bandında seyrediyordu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN