Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Karadeniz gazının şebekeye bağlanması nedeniyle aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülüyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 25 metreküp ücretsiz doğal gaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 itibarıyla sona eriyor.

BU AY SON KEZ
Konutlarda doğal gazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dâhil) 6 lira olduğu baz alındığında, bu ay son kez konutlardaki mutfak ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküp ücretsiz olacak ve 150 liralık bedel faturalara yansımayacak.

Ancak bir sonraki aydan itibaren faturalarda 150 liralık bir artış olması muhtemel…

2023 yılında, konut, ibadethane ve cemevi abonelerini doğalgaz faturalarından hafifletmek için önemli adımlar atıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu destekler, zorlu ekonomik koşullarda vatandaşlara önemli bir nefes aldırdı. Bu desteklerin içinde 25 Metreküp Doğalgaz Ücretsiz verileceği de vardı. Bu uygulama sayesinde, haneler bir yıl boyunca mutfak ve sıcak su ihtiyaçları için gereken doğalgazı ücretsiz olarak kullanabildi.Bu  destek otomatik olarak abonelerin faturalarına yansıtıldı. 

SÜRENİN UZATILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, konutlar, ibadethaneler ve cemevlerinin ücretsiz 25 metreküp doğal gaz kullanımının 1 Mayıs 2025’e kadar uzatılması için kanun teklifi sundu. Uzun, "Tasarruf vatandaşın tenceresini kaynatan, çocuklarını ısıtan doğal gazdan değil, saraylardan ve şatafattan yapılmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Mehmet Şimşek’ten borsa ve enflasyon mesajı! Mehmet Şimşek’ten borsa ve enflasyon mesajı!

Editör: Gülşah Yıldız