6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran büyük depremde, Diyarbakır'da yıkılan Dündar Apartmanı’na ilişkin görülen davada tutuklu 2 müteahhit, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 13 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık arsa sahibi Seydo Bozkaya’nın ise beraatine karar verildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremin etkilediği Diyarbakır’da 1’i boş, 7 bin yıkıldı, 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı.

Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi’nde yıkılan, 38 kişinin öldüğü, 37 kişinin de yaralandığı Dündar Apartmanı’nın tutuklu 2 müteahhidi İlhami Dündar ve Sercan Erbey ile tutuksuz yargılanan arsa sahibi Seydo Bozkaya hakkında, Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. 

Duruşmaya tutuklu müteahhitler Dündar ve Erbey, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanık Bozkaya ise yer almadı.

Özgür Özel, "Geçinemiyoruz Mitingi"nin tarihini duyurdu Özgür Özel, "Geçinemiyoruz Mitingi"nin tarihini duyurdu

Sanıklar İlhami Dündar ve Sercan Erbey, sağlık sorunlarının olduğu gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu. Avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduklarını ve tahliyeleri yönünde karar verilmesi gerektiğini belirtti. 

Mahkeme, Dündar ve Erbey hakkında ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 13 yıl 4'er ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanık arsa sahibi Seydo Bozkaya’nın ise beraatine karar verildi.

Editör: Gülşah Yıldız